fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Tsitaadid on head kõne mõju suurendajad

Tsitaatide koguja Terri Guillemets on öelnud, et “Korralik tsitaatide kogu on nagu kokkuvõte maailmast”. Pea kõigil meil võib ette tulla olukord, kus kõnet ette valmistades on nö “mõistus otsas” kuna ei tea, mida täpselt ütlema peaks. Teinekord piisab aga ühest heast mõttest, et asi liikuma panna. Kuidas neid mõtteid leida?

Asjakohased tsitaadid suurendavad sinu sõnumi kaalu

Leiad neid hulganisti internetist nii inglise- kui eestikeelsena ja kui vähegi võimalik, siis hakka neid ka koguma. Usu mind, ühel hetkel on neid ütlemata hea kasutamiseks välja võtta.

Tsitaadid on head kõne mõju suurendajad peamiselt sellepärast, et kui sa midagi oma tarkuse varasalvest jagad, siis leidub alati hulk inimesi, kes seda kuulata ei taha. Kui aga jagad kellegi teise (ja tsitaate kasutades ilmselt ka kuulsa inimese) tarkust ja mõtteteri, siis on selline lähenemisviis paljudele oluliselt vastuvõetavam.

Tsitaatidega äratad tähelepanu ja tekitad huvi

Tähelepanu äratamine on esineja mure ja selle asemel, et oma esinemise alguses öelda “Tere, mina olen…” võid hoopistükkis asjakohast tsitaati kasutades huvi äratada. Vahet pole, kas tegu on tähtpäevakõne või veenmiskõnega. Mulle meeldib kasutada teema kohta käivaid iroonilisi või naljakaid tistaate, mis lisaks kõigele muule toimivad veel ka mõnusa äratusmomendina.

Liigne tsiteerimine läheb tüütuks

Lisaks sissejuhatusele on ka kokkuvõte koht, kus hea ja mõjusa tsitaadi või aforismiga saad oma kõnele ägedamat sisu anda. Muidugi pead kõike seda tehes ka piiri pidama – kuulajad tahavad ju sinu mõtteid kuulda. Näiteks juba 1849. aastal on Ralph Waldo Emerson öelnud “Ma vihkan tsitaate. Räägi mulle, mida sa tead.”

Toon ühe näite selle kohta, kuidas liigne tsiteerimine sinu vastu võib pöörduda. Nimelt, paar aastat tagasi osalesin ma Pärnus toimunud gümnaasiumide kõnevõistluse žüriis, kus pidime välja valima parimad kõnelejad. Seal osales terve hulk juba väga häid esinejaid. Paraku aga neist enamiku kõne koosnes väljenditest a`la “Ja Jaan Kross on öelnud…”, “Ning juba Lennart Meri on märkinud, et…” Veelkord – kuulajad tahavad sinu mõtteid kuulda ja tsitaadid on neile ainult toeks.

Kui sa tsiteerimisega liiale lähed, siis tekib kuulajate peades mõte “Jah, sain teada, mida hulk kuulsaid inimesi asjast arvab. See, mida sina sellest mõtled, jäi natuke segaseks”.

Kokkuvõtteks

tsitaadid on head kõne mõju suurendajad, nad äratavad asjakohasel kasutamisel tähelepanu ning samuti saad humoorikaid aforisme (nt Murphy seadused) kasutades oma auditooriumis ka mõnusat meeleolu luua. Esinedes kasuta kõiki kuulajate meeli ja selliselt esinedes kasutad sa hästi juba ühte neist – kujutlusvõimet.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena