fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Tehnilised nõuanded Macbookiga esinejatele

Nii nagu enamik meist, olen ka mina olnud põline Windows operatsioonisüsteemi kasutava arvuti omanik. Ja seda juba pea 14 aastat. Selle aasta alguses aga otsustasin endale Macbook Pro osta. Olles seda nüüd mõned nädalad kasutanud võin välja tuua mõningad peamised asjad, mida sa esinejana silmas peaksid pidama. Eriti, kui sa tehnilise poole pealt eriti osav ei ole või Macbookiga enne esinemas ei ole käinud.

1. Videoprojektoriga ühendamiseks vajad adapterit

Oma kogemuse pealt võin öelda, et 2016. jaanuari seisuga on ca. 95% esinemispaikadest sellised, et projektoriga ühendamiseks vajad VGA ühendust. Macbookidel aga seda ei ole. Neil on küll HDMI ühendus, aga mitte VGA oma. Seega vajad vahepealset adapterit, mis selle töö ära teeks. Ametliku edasimüüja käest saad selle ca. 33 euro eest.

Mina hankisin omale Amazonist adapteri, mis lisaks VGA otsale pakub lisaks veel ka DVI ja HDMI ühendust. Kui sind huvitab, siis saad selle ca 28 euro eest siit.

Järgmisena võiksid endale selgeks teha, kuidas ja millisel moel saad projektorit kasutades nii seinal kui arvuti ekraanil olevat pilti seadistada. Vaikimisi näitab ta seinal sama pilti, mis on ekraanil, aga siinkohal võib seinal oleva pildi resolutsioon kehvavõitu olla. Seda saad seadistada nii, et lähed oma arvuti seadetesse (Apple menüü >> System preferences >> Displays) ja sealt teed valiku kas “Default for display ” või “Scaled” valiku vahel.

Väike nipp: kui valid Scaled, siis iga kord ei pruugita sulle kõiki valikus olevaid resolutsioone näidata. Sellest saad üle nii, et enne Scaled valiku tegemist hoiad all Option nuppu.

2. Keynote vs PowerPoint

Macbookiga saad tasuta kaasa Mac OS X operatsioonisüsteemile mõeldud programmi nimega Keynote. See on mõeldud esitluste tegemiseks ja üsnagi sarnane Microsoft PowerPointile. Enne kui aga sellega koheselt esinema lähed soovitan teha ära järgmised asjad:

  • Juhul, kui sinu esitlus on eelnevalt PowerPointiga tehtud, siis kindlasti kontrolli ta üle. Ava esitlus Keynote abil ja võid avastada, et kas kirjastiilid on segi, slaidide kujundus on paigast ära või et slaididele on midagi juurde tekkinud (või kadunud). Nii väldid ootamatuid üllatusi teemal “Oi… aga see asi on hoopis teistsugune kui ta tegelikult olema peaks…”
  • Vii ennast kurssi sellega, kuidas Keynote töötab. Kui sa PowerPointi tunned, siis see ületamatu probleem ei ole, aga seal on nii mõnedki omad “kiiksud”, mida silmas peaksid pidama. Ühe põhjaliku (50 minutit) videojuhise leiad siit.
  • Juhul, kui sa ei soovi kasutada tööriista nimega Presenters view, siis tee endale selgeks, kuidas seda välja lülitatakse. Vastasel korral on nii, et suurel ekraanil on slaidid suurelt, aga sinu arvuti ekraanil näitab Presenters vaadet. Välja lülitamiseks vali Keynote preferences >> Slideshow ja võta linnuke eest valikul Enable presenters display. (vt pilti)

Keynote presenters view3. Videofailide mängimisega võib probleeme tulla

Macbookiga tuleb tasuta kaasa programm nimega QuickTime player, mis mängib laialt levinud .mp4, .avi ja .mov formaadis videoklippe. Kui aga sinu näidatav video on samuti laialt levinud .flv või .wmv formaadis, siis oledki probleemi ees, kus näidata tahaks, aga tegelikult ei saa.

.avi formaadiga olen põrganud veel ka selle probleemi otsa, kus programm justkui peaks seda toetama, aga tegelikult ta siiski klippi ei ava. Seega – soovitan sul enda arvutisse paigaldada programm nimega VLC player, mis ilma vaevata kõiki videformaate mängib. Leiad selle siit.

Selleks, et sinu arvuti tulevikus kõiki klippe just selle pleieriga mängiks, tee soovitud videoformaadiga klipil paremklikk ja vali Get info. Seejärel vaata sektsiooni “Open with” alla ja vali rippmenüüst VLC.app. Nüüd vajuta nupule Change all. Nii pead iga failiformaadiga eraldi tegema juhul kui soovid, et VLC oleks just nende formaatide vaikimisi pleier

VLC for Mac

Kokkuvõte

Kui eelnevad punktid sinus nüüd mingil põhjusel Maci kasutamise suhtes hirmu tekitasid, siis selleks tegelikult ei ole põhjust. Sisuliselt samad asjad tuleks ka Windowsi kasutajal enne esinemist üle kontrollida. See juhis on pigem selleks, et sinu tähelepanu mõningatele olulistele asjadele juhtida ja seda tegevust oluliselt lihtsamaks teha.

Seega – enne esinemist mõtle enda jaoks hoolikalt läbi erinevad tehnika kasutamise aspektid ja kui arvad, et need asjad on selgeks sanaud, siis ära unusta ka seda, et kõigest hoolimata peaks sul varuks olema ka Plaan B. Ehk teisisõnu: mõtle välja vastused küsimustele, mis algab “Mida ma teen siis kui…” Sinna, kus on kolm punkti, kirjuta kõik tekkida võivad probleem ja seejärel panen neile lahendused valmis.

Lisainfo

Muuseas, neist ja muudest ägedatest nippidest, kuidas oluliselt paremini esineda, räägin ma ka oma järgmisel kuue praktilise harjutusega esinemiskoolitusel. Ühe lühikese päeva jooksul saad teada tehnikaid, mille abil suudad edaspidi oma kuulajates huvi tekitada ja neile oma esinemisega ka kasu pakkuda. Vaata selle kohta lähemalt SIIT

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena