fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Esinemine algab sellega, et kuulajad peavad sind märkama. Kuivõrd tähelepanu äratamine on esineja mure, mitte kellegi teise oma, siis täna räägin ühe loo näitel, mida sa selleks teha võiksid.

Mis toimub saalis siis kui kuulajad kogunevad?

Asutusel toimus iga-aastane seminar. Oluline üritus- räägiti ettevõtte kvaliteedijuhtimisest, mistõttu tuli üle Eesti erinevatest harudest ca 70 inimest kokku.

Enne seminari algust pakuti saali ukse taga kohvi ja pirukat. Osalejad käisid ringi, kohvitassid käes ja muljetasid teistest harukontoritest tuttavatega.

Ühel hetkel andsid korraldajad märku, et nüüd võib saali minna kuna kohe-kohe on seminar algamas. Osalejad läksid ja võtsid istet, samal ajal tuttavatega edasi muljetades. Ikka ja jälle jutt teemal “Сколько лет?” ja “Сколько зим?”. Mina sattusin selsamal seminaril kuulajana osalema ja minu koht saalis asus kusagil keskpaigas.

Kui sa tähelepanu ei saavuta, siis kes sind kuulab?

Ühel ilusal hetkel panin ma tähele, et peaesineja (ettevõtte kvaliteedijuht) tõusis püsti, läks saali ette ja hakkas rääkima. Rääkima sellest, miks me täna siin oleme jne. Paraku tegi ta seda ütlemata vaiksel häälel ja selliselt, et ainult esimesed read teda tähele panid. Ülejäänud kuulajad sumisesid ikka omasoodu edasi ja ei märganud midagi.

Minus tekkis seda kõike nähes sportlik huvi “kaua see selliselt kestab, et enamik inimesi esinejat tähele ei pane ja esineja selle tarvis ka ise midagi ei tee?”.

Kelle ülesanne on esinejale tähelepanu tõmmata?

See kestis 6 minutit! Seejärel tõusis keegi esiridades olevatest kuulajatest püsti ja tõmbas valju häälega endale tähelepanu. Kui ta selle oli saavutanud, siis palus ta viisakalt “Kas te võiksite mõneks ajaks omad tegemised sinnapaika jätta ja pöörata tähelepanu sellele, mida siin räägitakse?” Enamik kuulajaid oli muidugi hämmingus, aga vähemalt jäi saal vaikseks ja esineja sai edasi minna nii, et teda ka kuulati.

Siinkohal on mul sinule aga küsimus: “Kelle ülesanne on esinejale tähelepanu tõmmata? Kas esineja või kellegi teise asi?” Loomulikult on see esineja probleem. Mida oleks sel korral esineja võinud huvi äratamiseks teha? Tavapäraste (vali hääl, köhatamine, PowerPoint esitlusega alustamine jne) kõrval on veel hulk asju, millega kuulajates huvi äratada. Panengi siinkohal kirja mõningad neist.

Võimalikud “Äratusmomendid”, mida kasutada saad

  • Videoklipi näitamine. Ei ühtegi sõna enne, lihtsalt alustadki teemakohase videoklipi näitamisega. Ütlemata hea, kui tegu oleks humoorika videoklipiga. See tõmbab kindlasti tähelepanu ja peale klipi lõppu on oluliselt lihtsam edasi minna.
  • Audiosalvestis või muusika. Ma olen kunagi oma loenguid isegi kitarri mängides alustanud. Võtsin selle päeva loengu eesmärgi kokku nii, et ise mängisin samal ajal kitarri. Üsna tavaliselt lõppes see kiire ühislaulmisega, mis omakorda toimus hea hommikuse äratusena.
  • Seisa kuulajate ees ja ole vait.Paljud ei usu, kui efektiivne võte see on. Mina aga olen seda aeg-ajalt ikka kasutanud. Lihtsalt lähed ette, naeratad sõbralikult ja seisad. Küll aga väike nipp- proovi saavutada silmside kellegagi publikust, soovitajalt kellegagi sumisejatest.Kui sa seda oled saavutanud, siis näed, kui kiirelt ülejäänud seltskond sumisejatele märku annab, et “aeg on alustada”. Minu praktika näitab, et tavaliselt ees vait olles seistes ei kulu rohkem kui 30 sekundit, et endale tähelepanu tõmmata. Sa võid seda aega veel kunstlikult venitada nii, et lased vaikusel kesta. Ja seejärel alustad selliselt, et kõik mõtlevad “Vhoaaaaah, seeeee oli äää-geeeee….”
  • Tee midagi ebatavalist. Nt. ära alusta rääkimist saali ees vaid hoopiski kuulajate seljataga. Alguses on küll hämming, aga toimib hästi. Niipea, kui tähelepanu oled saavutanud, mine kuulajate ette tagasi- sa ei taha ju, et neil kael kangeks jääks, eks?

Mina ütlen kõige selle kohta alati lühidalt: “Tee mida iganes, peaasi, et sa kuulajate tähelepanu saavutad. Loobi kasvõi paukpakette kui see sinu eesmärki täidab”. Küll aga pead sa kõnet alustades ja tähelepanu äratajaid kasutades silmas pidama kolme väikest reeglit:

1. Äratusmoment peab teemaga seotud olema

Mõtle ise, mis juhtub kui teed sissejuhatuseks valju karjega salto ja seejärel alustad ilma, et oleks seda tegevust kuidagiviisi oma teemaga sidunud? No ilmselgelt sa tähelepanu saavutad, küll aga võivad kuulajad sinust kui skisofreenikust mõelda. Seega pead sa alates sissejuhatusest oma tegevusi teemaga siduma.

2. Sinu tegevus peab kuulajatega seotud olema

Võtame sellesama karjega salto näite: isegi kui sa selle kenasti teemaga seod, ei pruugi taoline lähenemine teatud publikule sobiv olla. Tõenäoliselt võtab noorem kuulajaskond seda hea ja vaimuka naljana, samas kui vanemad kuulajad on negatiivses hämmingus. Seetõttu pea meeles: “Mõtle alati oma kuulajate taustale”.

3. Ära proovi olla keegi teine

See tähendab, et kõik, mida sa teed, peab olema sinulik. Niipea, kui sa proovid olla keegi teine, kipuvad asjad kiiva kiskuma. Eriti jama on lugu siis, kui kuulajad originaali näinud on. Ehk lühidalt- leia omaenda stiil ja kohanda seda eelneva kahe punktiga.

Hea alustamine loob suure vundamendi sinu edasisele õnnestumisele

Seetõttu mõtle hoolikalt läbi, mida sa teed ja kuidas sa teed. Sul on ainult üks võimalus, et kuuljatele muljet avaldada, positiivselt mõjuda ja neis huvi tekitada. Kui sa seda juba oma tähelepanu äratamise ja sissejuhatusega teha ei suuda, siis miks arvad sa, et sul see ülejäänud oma esinemise käigus õnnestub?

Postituses kasutatud pilt: Mimi And Eunice

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena