fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Pausid kõnes – miks seda tegema peaks?

Keegi Vana-Kreeka kõnemees olla kunagi avaliku esinemise peamised põhitõed kokku võtnud nii:

  1. Räägi selgelt, et sind kuulda oleks.
  2. Seisa sirgelt, et sind näha oleks.
  3. Ole vait, et nauditav oleks.

Selle viimasega tahtis ta meile ilmselgelt märku anda, et me ei pea terve oma esinemise aja ainult lobisema vaid aeg-ajalt oleks vaja ka pause pidada. Selles postituses räägingi sulle, millist kasu sa pauside tegemisest saad.

5 põhjust, miks pausid sinu kõnes kasulikud on

1. Annad kuulajatele järelemõtlemiseks aega.

Juhul, kui sinu esinemine käib stiilis “vajutan play-nuppu ja räägin 30-minutilise jutu ära 25-ga”, siis ei ole sinu kõne ilmselt väga tõhus. Sellisel moel oled kuulajad ennast küll kuulama kutsunud, aga ega sa väga keskenduda ei lase.

Niipea, kui oled midagi olulist välja öelnud, pead sa selle järel ka jutu iva kohale jõudmiseks aega andma. Kui sa järjepidevalt andmeid ja fakte teineteise otsa kuhjad, siis ei jõua mitte ükski neist kohale.

Seega veelkord – pea veidi hoogu kinni. Seda kinnitab ka Brigitte Zelneri uurimus, mille kohaselt pausid aitavad kõvasti kaasa kõne arusaadavamaks tegemisele. Uurimuse saad alla laadida SIIT.

2. Pausid kõnes aitavad kontrollida kõne tempot.

Kõne tempol on sinu esinemise juures suur roll – see peab olema vaba ja loomulik.

Arvesta sellega, et tavaline lugemise kiirus on 200-400 sõna minutis, rääkimise kiirus avaliku esinemise korral aga ainult 90-120 sõna minutis. Mida sellest siis arvata? Kui sa räägid liiga kiiresti, siis ei pruugita jutu liigendatusest aru saada, samuti ei saada aru, mis on oluline ja mis mitte oluline. Kui sa aga räägid liiga aeglaselt, mõjud sa lihtsalt tüütuna.

Estelle Campione ja Jean Véronise uurimuse kohaselt (mille leiad siit)  sisaldab kõne lühikesi (0,15 sekundit), keskmiseid (0,5 sekundit) ja pikki (1,5 sekundit) pause. Põneva asjana selgus nende uurimusest ka, et kui inimesed loevad paberilt maha, siis pigem teevad nad lühikesi ja keskmiseid pause, samas kui spontaanselt rääkides on pausid pikem keskmise ja pika kestvusega.

Minupoolne soovitus esinemise puhuks on selline: tee paus alati veidi pikemaks kui sa ise oma peas seda teha sooviksid. Ausalt, nii on see paus tavaliselt normaalse pikkusega.

3. Pausid kõnes aitavad vältida parasiitsõnu ja häälitsusi.

Jah, just neidsamu kõigile tuttavaid häälitsusi, mis kõlavad “äää…”, “eeee…”, “mmmm…”.

Oled sa mõelnud, miks inimesed pausi tegemise asemel selliselt mõmisevad? Iva on selles, et ajataju, mis on kuulajate peades ja ajataju sinu enda peas on kaks täiest erinevat asja. Kolmesekundilise sõnadeta pausi puhul ei saa kuulajad arugi, et midagi valesti on samas kui sina arvad, et sa oled juba kolm tundi vaid olnud. Sealt ka see mõmisemine.

Seega – harjuta end pauside ajal vait olema. See annab kuulajatele võimaluse sinu jutust paremini aru saada ja annab sulle võimaluse hinge tõmmata.

4. Pausidega saad öeldu mõtet rõhutada.

Mõnikord on asju, mida ei saa võib-olla sõnades välja öelda. Teinekord on aga nii, et selle välja ütlemise asemel pausi tegemine on oluliselt mõjusam, kui sõnad ise. Lisaks annab see võimaluse ka kuulajate kaasamiseks, kes kenasti kaasa mõeldes aru saavad, mida sa ütlemata jätsid.

Tasuks õppida näiteks stand-up koomikute pealt, mida Youtubest sadade kaupa näha saab. Pane tähele, kuidas nemad pausidega oma lugude puänte rõhutavad. Tavaline nipp on selline, et paus tehakse vahetult enne puänti (ootuse tekitamiseks) ja kohe peale puänti (nalja kohale jõudmine ja naer).

5. Pausid kõnes annavad sulle võimaluse hinge tõmmata.

Ära arva, et sa pead sulle antud aja jooksul pidevalt rääkima. Oh ei, kaugel sellest. Võta vahepeal aeg maha ja tee väike paus. Saad kasvõi lonksu vett võtta ja kurku kasta.

Arvestades seda, et sa tegeled esinemise ajal mitme asjaga korraga (rääkimine, mõtlemine, publiku reaktsioonide töötlemine jne), siis annab pausi tegemine sulle aega ka mõtteid korrastada. Oled ju kümneid kordi näinud, kuidas teised esinejad seda teevad – nii saad ka sina teha.

Kokkuvõtteks

Pauside tegemine esinemise ajal on tegelikult sama loomulik nagu sinu tavalise vestluse ajal. Kolm peamist asja, mida sa tänasest postitusest meelde võiksid jätta on:

  1. Pausid kõnes on kasulikud ja aitavad sinu sõnumil paremini kohale jõuda
  2. Pausi tehes tee see pikemalt kui endal peas loomulikuna tundub – see on kuulajate ja sinu peas olevast ajataju erinevusest tingitud
  3. Ära karda pause pidada ja pea meeles, et sa ei pea terve oma esinemise ajal muudkui lobisema.

Selle teema võtab kenasti kokku Rami Belson, kes on öelnud “Parem olla vait ja jätta mulje, et sa oled rumal kui suud avades kõrvaldada kõik kahtlused”

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena