Esinemise päevakava

Sissejuhatus on esinemise puhul üks ütlemata tähtis asi. Hästi tehtud sissejuhatus tekitab kuulajates huvi ja soovi sind edasi kuulata. Samas – paljud sissejuhatused on küll sellised, mille peale kuulajad juba alguses mõtlevad “Pagan, paistab mingi jura olevat. Ei tea, kui kaua see kestab?”

Korralikult tehtud sissejuhatuses on sul kõiksugu taustainfo osale eraldi aeg planeeritud. Näiteks: küsimuste esitamise kord, kontaktandmed, materjalide allalaadimise link jms. Nüüd aga – kuidas sulle tundub, milline osa sellest taustainfost on kuulaja jaoks kõige tähtsam?

Kõigepealt räägi päevakavast

Justnimelt – päevakava. Iga kuulaja tahab kohe kiirelt teada saada, millest sa räägid ja kui kaua sa räägid. Järgmisena küsin sinult – kuidas sulle tundub, milline küsimus sellest päevakavast kuulajatele kõige rohkem muret valmistab?

Kõige tähtsam küsimus: “Mis kell sa lõpetad?”

Sa võid olla maailma parim esineja, kuid kõigil meil on ka väljaspool esinemisruumi oma elu ja tegemised, mistõttu peadki päevakava tutvustades kohe esimese asjana ära ütlema, mis kell sa lõpetad. Kui sa seda ei tee, siis ole valmis, et esimene küsimus on just sellel teemal.

Mida kuulajad päevakavaga seoses järgmisena teada soovivad?

Millal pausid on?

Igas kuulajaskonnas on hulk kirglikke suitsetajaid, kes tahavad teada, millal nad suitsu teha saavad. Lisaks on seal veel suurem hulk kirglikke kohvisõpru, kes soovivad saada infot selle kohta, millal järgmine tassike tulemas on. Noh, ja siis on seal ka palju muid kirglikke inimesi, kes tahavad teada, millal selga sirutada saab.

Viimane asi – Millest sa täna räägid?

Kui sa mind ei usu ja arvad, et kuulajad soovivad just seda esimesena teada saada, siis testi oma sõprade-tuttavate peal. Olen kindel, et enamik ütleb sulle “Kõigepealt päeva lõpp ja pausid, peale seda olen ma kõigeks valmis.” Seega – kui oled eelmised kaks punkti lühidalt edasi andnud, siis saad lõpetuseks rahulikumalt ja pikemalt oma teemadest rääkida.

Sissejuhatus on ühe korraliku esinemise alus.

Võiks öelda, et see on terve rituaal, mida punkt-punkti haaval läbima pead. Ärata tähelepanu, tekita huvi, tutvusta teemat, tutvusta päevakava jne. Päevakava juures aga pea alati meeles, et kuulajate jaoks on kõige tähtsam küsimus “Mis kell sa lõpetad?” Ära lase neil pikalt oodata vaid annagi sellele kohe vastus.

Vaata ka neid postitusi

Kolm musketäri ehk esinejate välimääraja

Kolm musketäri ehk esinejate välimääraja

Tõenäoliselt oleme me kõik kohanud esinejaid, kes oma isikupäraga meile pikaks ajaks meelde jäävad ka siis kui nende esinemise sisu suurem asi ei olnud. Selles postituses toon A.Dumasi kuulsa raamatu “Kolm musketäri” tegelastega võrreldes välja…
Loe edasi »
Murphy seadused kõne pidajale

Murphy seadused kõne pidajale

Paar aastat tagasi kirjutasin ma sarnase loo, aga siis keskendusin esinemishirmuga seotud Murphy seadustele. Täna võtan selle teema terve kõne ettevalmistuse või kõne pidamise kontekstis uuesti lähema vaatluse alla. Kui midagi saab untsu minna, siis…
Loe edasi »