fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Video: Kuidas esinemise ajal rääkida naljakaid lugusid nii, et mitte kellelegi piinlik ei oleks?

Paljud esinemisest rääkivad raamatud annavad kuldse soovituse “alustada naljaga”. Selle abil häälestad sa kuulajad enda suhtes positiivselt ja nad kuulavad edasi suurema huviga.

Häda on aga selles, et paljudel esinejatel ei tule nalja tegemine eriti välja ja oodatud naeru asemel kuuled sa hoopis seda, kuidas ventilaator teeb lae all “viuhh-viuhh-viuhhh”. Kõigil on väga piinlik

Seega räägin täna sellest, kuidas esinemise ajal teha nalja nii, et kuulajatel piinlik ei oleks (sinust endast rääkimata).

Video: Kuidas esinemise ajal teha nalja nii, et kuulajatel piinlik ei oleks (sinust endast rääkimata)?

#1 Ära mitte kunagi ütle, et “Räägin ühe naljaka loo”

Niipea kui sa mainid “Teate, ma räägin ühe naljaka loo”, siis on tekib kuulajate pähe ootus, et nüüd peab nalja saama. Võib aga vabalt juhtuda, et selle konkreetse publiku jaoks ei ole räägitud lugu eriti naljakas ja tulemuseks on kas pingutatud naer või piinlik vaikus.

Seda soovitust ei anna ma sulle ainult avaliku esinemisega seoses vaid ka tavaelus kasutamiseks. Kui sa mingisugust lugu hakkad rääkima, siis isegi kui sa arvad, et tegu on naljaka looga, ära seda sellisel moel sisse juhata. Selle asemel ütle parem “Ma räägin ühe loo” või “Toon ühe näite.”

Nüüd ei ole kellelgi ootust, et peaks nalja saama ja kui sealt naeru ei järgne, siis sina oled ainuke, kes seda teab.

Lisasoovitus: üsna levinud on alustuseks kasutada lauset “Teel siia juhtus minuga üks naljakas lugu”. Tead, isegi kui see lugu oli maailma kõige naljakam, siis ära seda lauset kasuta. Seda eelkõige kahel põhjusel:

  • esiteks: häälestad sa meid sellele, et peaks nalja saama. Aga kui ei ole naljakas?
  • teiseks: see lause on nii levinud klišee, et me ei usu, et sinuga see täna juhtus. Selle asemel ütle “Ma räägin teile ühe loo” vms.

#2 Ära ise oma naljade üle naera (kui võimalik)

Ma olen korduvalt olnud kuulajana olukorras, kus esineja ütleb “Ma räägin ühe naljaka loo” ning hoolimata sellest, et kuulajad eriti ei naernud, kõkutab esineja ise seal ees sundimatult.

Muidu ei oleks sellest probleemi, aga kuivõrd kuulajad naljast aru ei saanud, siis pidevalt selliselt käitudes jätad sa endast veidi hullumeelse mulje.

#3 Kui sa nalju teha ei oska, siis ära vägisi ürita

Mul on üks sõber, kes on tohutult entusiastlik naljade rääkija. Samas aga on tema kõige suuremaks probleemiks see, et ta ei oska neid nalju eriti rääkida. Ta alustab alati kusagil iidamast-aadamast ja poole jutu pealt on üldiselt juba ka aru saada, kus see puänt on.

Ja seetõttu on alatine häda selles,e t kui ta loo ära lõpetab, siis mitte keegi ei naera. Sõber aga arvab millegipärast, et me ei saanud naljast aru ja hakkab meile seda nalja lahti rääkima, mis tekitab kuulajate jaoks veelgi piinlikuma olukorra

On inimesi, kes on loomult naljakad ja oskavad häid lugusid rääkida. Samas on ka terve hulk inimesi, kes ka kõige parema tahtmise juures nalja teha ei suuda.

Seega, kui sina oled üks neist teise gruppi kuuluvatest inimestest, siis ära ürita iga hinna eest naljakas olla. Räägi mõistlikul moel oma lugusid, too asjalikke näiteid ja sa viid oma sõnumi ikkagi edukalt kohale.

#4 Proovi oma naljadega kuulajaid mitte solvata

Lugesid kusagilt, et naljaga alustamine on hea mõte ja nii sa alustad oma esinemist jutuga “Eestlane, sakslane ja venelane istusid vangis…” Kuulajaskonnas aga kolmandik slaavi päritolu kuulajaid, keda see nali häirib või solvab, mistõttu oodatud naerupahvaku asemel näed sa tervet hulka hämmingus silmapaari, millest kumab vastu küsimus “Эй чувак, чувак? Ты што?”

Nüüd oled sa ilmselt mures, et kelle või mille üle sa siis esinemise ajal nalja teha võiksid? No vaata, saalis on alati vähemalt üks inimene, kes sinu naljade peale solvuda ei tohiks ja see oled sina ise. Seega viska enda kulul nii palju nalja kui soovid.

NB! Sealjuures aga pea meeles, et kui see nali on stiilis “Mina, sakslane ja venelane istusid vangis…”, siis oled sa ikkagi suure tõenäosusega ämbrisse astunud.

#5 Õpi lugusid rääkima

Inglise keeles on tore väljend, mis ütleb “Make a point, tell a story”. Maakeeli: ütle, mis on sinu jutu iva ja räägi sinna juurde üks tore lugu.

Isegi kui sa hetkel ei ole suurem asi jutuvestja, siis ma luban sulle, et seda on võimalik õppida. Näide: kui sul on väikesed lapsed, siis selle asemel, et neile raamatust ette lugeda, räägi neile enda välja mõeldud jutte. Algus on rase, aga kui fantaasial lennata lased, siis tulevad parimad jutud, mida su lapsed kuulnud on.

Loe palju raamatuid ja kirjuta sealt välja toredaid aforisme ja mõtteteri, mida oma esinemises kasutada. Sellele lisaks veel mõnd nõuanded, mida lugude vestmisel tähele panna

Parimad lood on sinu enda ebaõnnestumistest

Justnimelt – räägi sellest, kuidas sa ise selles või teises valdkonnas täieliku käkiga oled hakkama saanud. Viska enda kulul nalja ja sa näed, kuipalju muhedamana sa kuulajate jaoks mõjud. Enamikule inimestest ei meeldi, kui nende kulul nalja visatakse, aga kui sina teed seda muhedal moel ise ja avalikult kõigi ees, siis juba see tekitab respekti.

Räägi isiklikke lugusid

Igaühega meist on juhtunud kümneid vahvaid lugusid. Isiklikke lugusid on erinevalt naljadest ka lihtsam rääkida. Kuulajad ei pruugi teada, et sa seda naljana esitad ja seega ei tunne nad ka kohustust naerda.

Mida lühemalt seda parem

Kui sinu lugu on kilomeetrine vadin, millele lõppu ei paista tulevat, siis kuulajad tüdinevad ära enne kui sa puändinigi jõuad. Kindel reegel siinkohal on see, et mida pikem on lugu, seda naljakam ta olema peab. Pead ju oma kuulajate üles kruvitud ootusi kindlasti täitma.

Kokkuvõtteks

Sõltumata sellest, kas sa oskad nalju rääkida või mitte, ei pea sa mitte kunagi tundma kohustust naljakas olla. Samas aga: kui sa suudad oma juttu toredate näidete ja särtsakate lugudega vürtsitada, siis on tõenäosus, et sinu jutt paremini kohale jõuab, ka palju suurem.

Seega, nüüd on sul aeg minna ja üks “naljakas lugu” kellelegi rääkida.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena