fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Lõputöö kaitsmine: 10 kontrollküsimust, mis sind aitavad

Lõputöö kaitsmine on tegevus, mida vähesed naudivad. Enamasti muretsetakse enne kaitsmist endal müts peas halliks ja mõeldakse asi palju hullemaks kui see tegelikult on.

Paar kuud tagasi pöördus minu poole üks asjalik tütarlaps, kes lisaks mütsi halliks muretsemisele ka oma mantli halliks muretses. Ja seda hoolimata asjaolust, et ta oma valdkonna suur spetsialist on.

Muuseas, kui lõputöö kaitsmine läbi oli, siis rääkis ta kõigile, kes kuulata jaksasid “Oh, mul läks nii jubedalt ja kehvasti ja bla-bla…” Kas tead, mis hinde ta sai? Ta sai hindeks 5 (sama, mis A).

Seetõttu toongi täna välja 10 kontrollküsimust, mis sinu lõputöö kaitsmisega seotud esinemisärevust vähendada võimaldavad. Küsimustele vastates pane tähele, et need, mis saavad vastuseks “ei” vajavad tuunimist seni kuni vastuseks saad “jah”.

1. Kas kirjutasid oma lõputöö ise?

Üsna selge – kui ise selle töö kirjutasid, siis järelikult ka seda teemat valdad. Kui olid nupumees ja lasid kellelgi teisel seda teha, siis järelikult oled suurema probleemi ees.

2. Kas tööd kirjutades tegid oma juhendajaga aktiivset koostööd?

“Jah” tähendab, et järelikult enamik lõksudest on välditavad. Seda muidugi eeldusel, et sinu juhendaja asjalik oli.

Nii ehk naa – kui sa seal Lenini kombel üksi omaette seda tööd kirjutasid, siis tõenäosus, et sa siin või seal jama ajad, on oluliselt suurem.

3. Kas sa tead oma töö teemast rohkem kui töösse kirja sai?

Mida südamelähedasem on see teema, seda pädevam sa oled. Seetõttu tasub alati kirjutada sellisel teemal, mis endale pinget pakub. Nii tunned teemat oluliselt suuremal määral kui lõputöösse ära mahub ja see peaks sulle enesekindlust süstima.

4. Kas sa oled retsensendi (oponendi) esitatud küsimustele vastused välja otsinud?

Ei ole? Ja lähipäevadel toimub sinu lõputöö kaitsmine? Noh, siis on viimane aeg seda teha.

5. Kas oled oma juhendajaga need retsensendile antavad vastused kooskõlastanud?

Lõputöö kaitsmine ei ole jalgratta leiutamine. Juhendaja ülesanne on sinu kõrval kuni  kaitsmise lõpuni olla, mistõttu konsulteeri temaga, millest tasub rääkida ja millest mitte.

6. Kas oled oma kaitsekõne juba valmis teinud?

Alati tasub see valmis kirjutada ja hoolikalt läbi mõelda. See ei tähenda, et sa selle tuimal ilmel kaitsmise ajal ette loed. Vastupidi –  selle eesmärgiks on hoolikalt läbi mõelda see, millest räägid.

7. Kas oled kaitsekõne sisu oma juhendajaga kooskõlastanud?

Jällegi – hea juhendaja annab sulle märku, millest võiksid rääkida ja kus võiksid moka maas hoida.

8. Kas oled oma kaitsekõne paar-kolm korda kellaga aega võttes läbi harjutanud?

Miks just kellaga koos? Peamine põhjus seisab selles, et lõputöö kaitsmine on kindla reeglistikuga sündmus ja seetõttu ei lasta ettenähtud ajast kauem rääkida.

Narr lugu, kui keset kibedamat minekut sind katkestatakse ja lõpuni rääkida ei lasta. Lisaks annab selline harjutamine sulle enesekindlust, sest näed ka ise, mis töötab ja mis mitte.

9. Kas plaanid kaitsmisel märkmeid (või PowerPoint esitlust) kasutada?

Igal juhul tasuks ühte või teist kasutada. Märkmed aga peavad olema nii asjalikud, et sa ka kõige hullema närviga suudad aru saada, mida sa ütlema pead.

NB! See ei tähenda, et paiskad seinale laustekste täis slaidid ja need tuimalt ette vuristad. See ei ole kaitsekõne vaid “loeng pimedatele”.

10. Kas oled veendunud, et PowerPoint slaidid sisaldavad just sellist infot, millele sa vastata oskad?

Toon näite: sul on slaidil mingisugune numbreid täis tabel. Kas oskad igal hetkel vastata küsimusele “Aga mida tähendab see 4,6 seal keskmises lahtris?”

Ehk teisisõnu: ära räägi oma kaitsmise ajal millestki sellisest, millele sa vastust anda ei oska.

Lisaküsimus:

Kui sa oma praegu oma vastused kokku loed, siis tõenäoliselt näed, et pea kõik küsimused said vastuseks “jah”.

Nüüd esita endale küsimus “Kui ma seda kõike teinud olen ja oma tööd väga hästi tunnen, siis kas minu lõputöö kaitsmine peaks ebaõnnestuma?”

Nüüd on õige vastus “ei”

Edu sulle!

Viska pilk peale ka sellistele blogipostitustele nagu “Juhend tudengile – kursusetöö kaitsmise nõuanded“,  “Diplomitöö kaitsmine -kuidas seda edukalt teha?  ja “Magistritöö ja lõputöö kaitsmine – näpunäiteid professor Kaja Tamperelt”

Vaata ka videot, kus ma tänasest teemast räägin.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena