Lavaline liikumine

Kehakeel annab sinu jutule paljugi juurde. Või võtab ära. Paljud meist on näinud esinejat, kes seisab laval nagu post. Õigupoolest esinebki ta nagu Terminaator, kelle näos ja olekus ükski lihas ei liigu ja näeb välja nagu olekski talle eelnevalt ajusse sisestatud programm “mine ja tapa oma monotoonsusega need kuulajad”.

Aeg-ajalt kohtame ka esinejat, keda olen kirjeldanud postituses “Õuduslugu nr.2: Figaro siin, Figaro seal“. See tegelane toimib vastupidi – tormab mööda saali ringi ja katsu teda sealt siis üles leida.

Esimene asi, mida pead silmas pidama, et need mõlemad ees kirjeldatud lahendused ei ole kõige paremad. Peamise reegli võiks siinkohal kokku võtta järgmiselt: Kui sina ei liigu, siis kindlasti teeb seda publik. Nad nihelevad, vaatavad kella, toimetavad omade asjadega jne. Nende kehakeel annab sulle ilmselgelt märku, et midagi on lahti.

Seetõttu toongi täna välja paar mõtet, mida edaspidi silmas võiksid pidada.

Tekita omale esinemiseks ruumi

See tähendab seda, et pead tükk aega enne esinemist varem kohale minema ja ruumi oma käe järgi valmis panema. Mööbelda niipalju kui vaja, peaasi et sinul ja kuulajatel mugav on. Ära jäta oma teele laudu jms. kraami vaid tekita kasvõi 3-4 ruutmeetrit ruumi, mille sees liikuda saad. Sellest saab sinu nö “stardiplatvorm”.

Ära liigu kindla rütmi järgi

Mõned kõõluvad jalalt jalale, teised longivad ühte kindlalt marsruuti järgides, kolmandad lohistavad jalgu. See kõik on vale!

Liikumine on senikaua hea kuni sa seda kindla rütmi järgi ei tee. Vastasel korral hakkavad kuulajad kokku lugema, mitu ringi sa ees edasi-tagasi marssisid.

Kata oma liikumisega terve ruum

See ei tähenda, et sa kuhugi publiku selja taha peaksid minema (kuigi aeg-ajalt pead ka ehk seda tegema) vaid hoopis mõtet, et aeg-ajalt liigu ühest ruumi äärest teise – nii suhtled ka ruumi teise osaga. Kui nt ruumi keskel on sinu “stardipositsioon”, siis on sedaviidi vasakule-paremale ka lihtsam liikuda.

Kui tunned, et keha kipub tõmblema, siis liigu

Paljud kurdavad, et laval olles teeb organism seesmiseid ja väliseid aeroobikaharjutusi. Jalad tõmblevad, käed värisevad jne. Kardetakse ka seda, et see kõik välja paistab. Esiteks – enamasti ei paista. Ja teiseks – kui sa esinedes liigud, siis ei ole sul ka aega sellistele asjadele mõelda.

Liigu ainult siis, kui sul on selleks eesmärk

See tähendab, et ära hulgu saalis lihtsalt liikumise pärast. Liigu ikka sellepärast, et oma sõnumit paremini edasi anda. Nt: astud paar sammu selle kuulaja poole, kes sulle küsimuse esitas. Täpselt nii räägid sa ju ka oma sõpradega, et pöördud selle poole, kellega just räägid.

Kehakeel peab olema selline, mis sinu sõnumit kinnitab, seega kasuta ilmestamiseks žeste, näoilmeid jms.

Liikumisega suurendad kuulajate tähelepanu

Kui sa esinedes seisad lava ees ühe koha peal, siis kuulajate tähelepanu kipub kiiresti hajuma. Nad teavad, et isegi kui nad 10 minutit omade asjadega tegelevad ja pilgu tõstavad, oled sa ikka täpselt sama koha peal. Kui sa aga mõtestatult liigud, žestikuleerid ja oma jutu sisse emotsioone paned, siis paneb see sind kindlapeale kuulama.

Juhul, kui sa aga mööda ruumi ringi tormad või pidevalt järske ja rabedaid liigutusi teed, siis väsitad selle tarbetu rahmeldamisega kuulajaid niivõrd, et ainuke mõte, mis neil peas on, kõlab “Mis kell see läbi saab?”

Kehakeel, lavaliikumine ja žestikuleerimine on üks osa minu avaliku esinemise koolitusest, mis juba mõne nädala pärast toimuma saab. Pane ennast sinna kirja ja kui kasutad registreerumisel märgusõna BLOGI10, saad prisket boonust. Koolituse registreerumine ja lisainfo asub siin.

Vaata ka neid postitusi

Milline on efektiivne sissejuhatus?

Milline on efektiivne sissejuhatus?

Ettevõte korraldab iga-aastase jõuluseminari, kuhu üle terve Eesti tuleb kokku ca. 70 inimest. Enne seminari algust pakutakse ukse taga kohvi ja kooki ning kuivõrd osalejad kohtuvad teineteisega umbes kord aastas (samalaadsel üritusel), siis käib fuajees…
Loe edasi »
Video: avaliku esinemise maailmameistrid aastatel 2011-2015

Video: avaliku esinemise maailmameistrid aastatel 2011-2018

Sa vaatad praegu seda pealkirja ja mõtled “Avaliku esinemise maailmameister? Kes küll sellist võistlust korraldab?”. Vastus on selline: seda korraldab Toastmasters International,  mis on juba aastast 1924 tegutsev mittetulundusühing. Nende peamiseks eesmärgiks on inimeste esinemisoskuste…
Loe edasi »