Avalik esinemine - hääle säilitamine

Et asi kohe selge oleks – mina kohvi ei joo! Või õigemini – joon, aga ainult paar korda aastas. Nädal tagasi aga käisin Viking Line laeva peal koolitust tegemas ja enne seda pakuti meile kõigile kohvi. Võtsin selle viisakalt vastu ja jõin tassitäie rahulikult viis minutit enne oma esinemise algust ära.

Juba mõne minuti pärast avastasin, et “oh seda rõõmu ning õnnistust suurt” – see tegi suu nii kuivaks, et üsna raske oli rääkida. Lisaks ilmnes veel ka see probleem, et kuivõrd laev murdis ennast läbi jää, siis tekkinud müra tõttu pidin rääkima kõvema häälega kui tavaliselt. Kuiva suuga ei ole see just eriti lihtne tegevus! Hea, et päästev veeklaas mul läheduses oli…

Mida hääle säilitamiseks teha?

Eks ikka seda, et kõne pidamise ajal hääle säilitamiseks tasub jätkata nii nagu ma senini olen teinud, st alustan vee joomist paar tundi enne esinemist. See niisutab häälepaelu ka siis, kui esinemise ajal vett käepärast ei ole.

Samuti hoiab vesi suu mõnusalt niiskena, mistõttu ei pea sa esinemise ajal närviliselt “Klõnksti!” neelatama või kõigile kuuldavalt korduvalt “Mmmäts!” tegema. Vaata ainult, et sa jääkülma vett ei kasuta – mõnusalt tavalise temperatuuriga vesi on parim lahendus. Muuseas, sain mõni aeg juhuslikult teada, et ka paljud lauljad kasutavad sedasama veejoomise nippi.

Väldi magusaid ja gaasilisi jooke

Esinemiseks ettevalmistudes pea veel ka meeles, et magusad karastusjoogid või gaseeritud vesi ei ole eriti hea mõte, tavaline vesi on oluliselt parem. Magusad joogid teevad sarnaselt kohvile suu kuivaks ja karastusjoogid tekitavad lisaks veel ka gaase. Sa ju ei taha, et esinemise ajal krooksud kurku tuleks, eks?

Enne esinemist räägi oma hääl soojaks

Enne esinemist soovitan veel ka oma hääl nö “soojaks rääkida”, st tee erinevaid hääleharjutusi. Kui muud meelde ei tule, siis muusikatundidest õiptud “mio-mio-mii” ajab ka asja ära. Muidugi köhata oma hääl enne esinema hakkamist ka puhtaks, sest alustama pead ju enesekindlalt ja usaldusväärsust tekitavalt.

Kodune ülesanne: väike diktsiooni harjutus

Koduse ülesandena tee paar diktsiooni harjutust öeldes võimalikult selgel häälel “Habemeajaja ja jaamaülem”, “Värava avaja” ning “Aguliplika seiklused”. Selle viimase juures pane eriti tähele, et aguliplikast Agu Liblikas ei saaks! 😉

Anna palun siin all kommentaariumis märku ka selle kohta, milliseid nippe sina hääle säilitamiseks kasutad. Ja muidugi anna märku ka selle kohta, milliseid naljakaid lugusid sa sellega seoses täheldanud oled.

Väikeseid vihjeid hääle kasutamise kohta leiad ehk ka sellest videost:

Vaata ka neid postitusi