Kes on Janek Tuttar?

Olen Janek Tuttar – kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Muude tegemiste hulgas olen aeg-ajalt veel ka ajalehe Äripäeva portaalidele avaliku esinemise teemadel kirjutanud.

Alates 2007.aasta kevadest olen ma seotud Eesti Ettevõtluskõrgkooliga Mainor, kus õpetan avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse aineid.

Sellest, millist kasu see tudengitele andnud on, annab märku tõsiasi, et nad on mind erinevatel aastatel kaheksal korral (viimati aastal 2020) parima õppejõu nominendiks esitanud.

Oman sotsiaalteaduste magistrikraadi kommunikatsioonijuhtimise erialal, kusjuures oma magistritöö tegin esinemishirmu teemal.

Silmaringi laiendamise ja uute teadmiste saamise otsinguil olen käinud ka piiri taga erinevatel täiendkoolitustel (Taanis, Soomes, USA-s, Saksamaal ja Lätis).

Minu avaliku esinemise koolitustel on käinud hulk erineva taustaga inimesi paljudest erinevatest ettevõtetest (LHV Pank, Tallink, SEB Pank, Swedbank, ERGO kindlustus jne.).

Muuhulgas olen sisekoolitusi teinud järgmistele ettevõtetele ja asutustele:

 • Kaitseministeerium
 • Keskkonnaministeerium
 • Välisministeerium
 • Rahandusministeerium
 • Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskus
 • Omniva
 • Telia AS
 • Politsei- ja Piirivalveamet
 • Maanteeamet
 • Maksu- ja Tolliamet
 • Terviseamet
 • Tööinspektsioon
 • Tallinna Linnavalitsus
 • Ida-Viru Keskhaigla
 • Päästeamet
 • Tallinna Perekonnaseisuamet
 • Pärnu Haigla SA
 • Ida-Tallinna Keskhaigla
 • Eesti Haridustöötajate Liit
 • Tallinna Linnavalitsus
 • Tartu Linnavalitsus
 • Tallink AS
 • ABB AS
 • Jeld-Wen Eesti AS
 • Keskkonnaamet
 • Eesti Rahvusarhiiv
 • Patendiamet
 • Tartu Ülikooli kliinikum
 • Rahvakultuuri Keskus
 • Tallinna Ülikool
 • Tallinna Tehnikaülikool
 • Tallinna Tehnikakõrgkool
 • Sisekaitseakadeemia
 • SA Innove
 • Bigbank AS
 • Jõgevamaa Omavalitsuste Liit
 • Mereakadeemia
 • SA Tallinna Teaduspark Tehnopol

Koolitused, mida ma teen, on alati hoogsad, lõbusad ja interaktiivsed. Usun siiralt, et kerget huumorit kasutades on võimalik ükskõik millisel teemal rääkida nii, et inimesed sind kuulavad ja kaasa mõtlevad. Igal aastal saab minu loengutest ja koolitustelt avaliku esinemisega seoses abi ca. 500 inimest.

Minu esinemiskoolitusel osalenud inimeste tagasiside


Ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud

“Suur-suur aitäh meile tehtud esinemiskoolituse eest meie armsale väikesele meeskonnale. Oleme nüüd oma hommikukoosolekutel harjutanud esinemist ning ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud. Olen jälginud ka meie kõige pelglikumaid ja nende esinemised on märksa julgemad ja paremini ettevalmistatud. Saame hakkama ilma väliste abivahenditeta.
Ma ise olen väga-väga uhke selle üle, et kõik on saanud nii palju innustust selle koolituse järel ja ma näen, kuidas kõik püüavad oma hirmudega teadlikumalt tegeleda.”
Piret Väljaots
Tartu Linnavalitsus / Tevishoiuteenistuse juhataja

Ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud

“Suur-suur aitäh meile tehtud esinemiskoolituse eest meie armsale väikesele meeskonnale. Oleme nüüd oma hommikukoosolekutel harjutanud esinemist ning ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud. Olen jälginud ka meie kõige pelglikumaid ja nende esinemised on märksa julgemad ja paremini ettevalmistatud. Saame hakkama ilma väliste abivahenditeta.
Ma ise olen väga-väga uhke selle üle, et kõik on saanud nii palju innustust selle koolituse järel ja ma näen, kuidas kõik püüavad oma hirmudega teadlikumalt tegeleda.”
Piret Väljaots
Tartu Linnavalitsus / Tevishoiuteenistuse juhataja

Janek teeb oma tööd südamega

“Koolituse alguses sain juba aru, et kollektiiv töötab usinalt kaasa ja koostöö koolitajaga toimib.
Päevane koolitus möödus kiirelt, enesületamistega ja mis kõige tähtsam – lõbusalt. Kõik me leidsime ja võtsime Janeku koolituselt enda jaoks midagi kaasa. Koolituse lõppedes sain kiitvaid kommentaare palju, et olin leidnud suurepärase koolitaja meile.
Janek teeb oma tööd südamega ja andis palju usku meile, et kõik on võimalik, kui näha vaeva ja teha tööd. Mis kõige toredam on see, et pärast koolitust on võimalik Janekuga olla kontaktis ja saada tagasisidet oma uute esinemiste kohta.”
Anni Aulik
Tartu Linnavalitsus / Tervishoiuteenistuse heaolumeister

Rakendasin õpitut sel kuul viiel esinemisel ja kõik läksid väga edukalt

“Tänud veelkord toreda ja asjaliku koolituse eest! Rakendasin õpitut sel kuul viiel esinemisel ja kõik läksid väga edukalt.”
Anu Holm
SA Kredex

Saadud väärtus oli suurepärane

“Janeki koolituse tugevuseks on väike osalejate arv, mis võimaldas ühepoolse kuulamise asemel kasutada palju kaasamist – nii oli igaühel võimalus saada ka omajagu personaalset treeningut. See oli korralik lisandväärtus, mida enne minekut ei osanud oodatagi. Mis veel meeldis – et koolituse jooksul läbitud materjal oli hästi tasakaalus, võrdselt oli fookuses psühholoogilise küljega tegelemine ehk nö hirmude mahavõtmine ja kollektsioon praktilisi nõuandeid, mida sai koheselt kasutusse võtta.

Koolitus oli intensiivne, sooja õhkkonnaga, täis head huumorit ja saadud väärtus lihtsalt suurepärane!”
Merle Randlepp
Wunderkraut Estonia / Mekaia OÜ / tegevjuht

Minu jaoks viimaste aastate parim koolitus

“Ei olnud Janekist aga tema tegemistest enne midagi kuulnud. Sellegi poolest osalesin ja julgen väita, et minu jaoks oli tegu viimaste aastate parima koolitusega. Soovitan kõigile!”
Andres Männisalu
Dispak OÜ / tegevjuht

Tunnen ennast nüüd enesekindlamana

“Koolitus oli väga asjalik. Ütlen ausalt, et algus tundus natuke „eestlaslik“, st ei saanud nagu kohe vedama. Aga alates esinemiste voorust sai selgeks, miks see just nii on ning üldine õhkkond oligi ehk tänu sellele pigem rahulik ja turvaline.

Olen peale koolitust juba kahel korral väikese avaliku ettekande teinud, seejuures mõlemal korral minu jaoks suhteliselt väljakutsuvas olukorras (inglise ja vene keeles, milles ma end veelgi ebakindlamalt tunnen) ning tänu koolitusele tundsin end palju enesekindlamana ning see aitas positiivsele tulemusele palju kaasa.”
Krista Keedus
Juhataja / SA Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus

Hoogne, eluline ja kergesti külge jääv

“Sul võib olla lademetes häid mõtteid ja lennukaid ideid. Sul võib kõrvade vahel isegi valmis olla „täiuslik kõne“, et kuidas need mõtted vajalike inimesteni viia.

Aga sellest siiski ei piisa. See, kuidas oma mõtted auditooriumile esitad, on ülioluline. Kasvõi juba ainuüksi seetõttu, et päriselt ka aru saadaks, mida öelda tahad.

Janeki koolituspäev just seda eesmärki täitis. Hoogne, eluline ja kergesti külge jääv. Puhas rõõm on igapäevarutiini sedatüüpi ergutitega lahjendada.”
Erik Keerberg
Ettevõtte juht / Ouman Estonia OÜ

Hästi üles ehitatud, huvitav ja fun

“Koolitus aitas mõista paremini olulisemaid aspekte esinemise ja selle ettevalmistamise osas. Hea on teada, et kuigi esineja seesmiselt võib tunda ebakindlust, siis välja see eriti ei paista.

Janeki kursus oli hästi üles ehitatud, huvitav, täpne ja fun. Soovitan kindlasti!”
Kristjan Täht
Eesti Ettevõtlike Noorte Koda / 2014.aasta president

Sain väärt teadmisi ja praktilist kogemust

“Koolitus meeldis väga. Suurepärane oli see, kuidas Sa suutsid väga lühikese ajaga grupis hea õhkkonna tekitada ehk siis nii pingevaba, kui pingevabalt avaliku esinemise kontekstis ennast tunda saab.

Usun, et need väärt teadmised ja praktiline kogemine jäävad pikaks ajaks meelde just ka see tõttu, et kõik see oli nalja- ja naeruvõtmes, kuid mitte kordagi halvustav või solvav kellegi suhtes.

Sinult on palju õppida tänu Sinu kogemustele, heale tunnetusele ja tähelepanelikusele. Aitäh!”
Betty-Maria Märk
Tervise Arengu Instituut

Janek teab, mida räägib

“Janek teab, mida teeb ja räägib ning annab mõista, et hoolib ja on olemas ka peale koolitust. Kirjuta ja küsi, kui on soovi!! Tema pühendumine teeb meele rõõmsaks.

Veendusin taaskord, et alati on midagi uut õppida avalikus esinemises ja Janekil on kuhjaga teadmisi jagada. Võta ainult vastu!”
Karl Pütsep
Õhtujuht, pulmaisa / Vennad Vähid

Ausalt, osaleks või teist korda

“Tänud suurepärase koolituse eest. Ausalt, tuleks või teist korda veel!

Ma aimasin ette, et küllap tuleb mugavustsoonist välja astuda ja eks see oligi asja mõte (ega muidu ei õpi!), kuid see, et kogu protsess saab olema nii toetav ja humoorikas, tuli meeldiva üllatusena. Veelkord aitäh!”
Agnes Kajander
Toimetaja ja autor

Kellelt siis veel õppida, kui mitte oma ala parimalt!

“Kellelt siis veel õppida, kui mitte oma ala parimalt! Praktilised esinemisharjutused, väikesed nipid ja parajalt julgustust esinemishirmu ületamiseks – olen saanud kõik eeldused järgmisteks edukateks esinemisteks.”
Eret Kams
Meediaagentuur CMSPHD

Isegi kõige väsinumad ütlesid, et väga lahe oli

“Aitäh et meid harisid. Kogu grupi tagasisise koolitusele oli positiivne.

Kuna eelnevalt mingeid ootuseid keegi endale seadnud ei olnud, siis olid kõik peale koolitust meeldivalt üllatunud, et sellisel teemal on võimalik nii põnevalt koolitada. Isegi kõige väsinumad ütlesid, et väga lahe oli ja küsisid pärast, et kuidas me üldse sinu leidsime ja lubasid ka edaspidi hea sõnaga soovitada.”
Keidi Punnek
Tallinna Tehnikakõrgkool

Ei kujutaks enam ette, et esinemise koolitust saaks üldse keegi teine läbi viia

“Aitäh toreda koolituspäeva eest! Tagasisidega ei ole ma kitsi, sest koolitus oli tõesti huvitav ja köitis algusest kuni lõpuni.

Eriti meeldis mulle, kuidas praktilised harjutused olid sujuvalt põimitud sõnumisse, mida soovisid osalejatele edastada.
Soovitan kindlasti seda koolitust oma tuttavatele nii teema käsitluse kui ka sinu enda pärast. Ei kujutaks enam ette, et avaliku esinemise koolitust saaks üldse keegi teine läbi viia.”
Evelin Jõgar
Evelin Jõgar Õigusteenused

Taipasin, millega edaspidi tegeleda, sest väärtuslikke tehnikaid saime nii mis mühiseb!

“See eilne oli küll hiiglama äge, meeleolukas ja sisukas esinemiskoolitus. Üks parimate hulgast, mida elus kogetud. Taipasin, millega edaspidi tegeleda, sest väärtuslikke tehnikaid saime nii mis mühiseb!

Tore oli, et lubasid esinemisest ka keelduda, aga samas utsitasid ja toetasid väga hästi.”
Signe Peipman

Sain palju häid nõuandeid, kuidas hästi esineda

“Me jäime koolitusega väga rahule. Eriti, kui arvestada seda, et meil varasemalt Sinuga kogemus ja kontakt puudus, siis oli see omamoodi riskiga ettevõtmine. Ja me oleme väga-väga rahul, et see risk õnnestus.

Kogusime meie osalejatelt tagasisidet ja kajama jäid sellised mõtted:
– Koolitus ei olnud monotoone maha lugemine vaid huvitav ja kordagi ei tundnud, et oleks igav olnud.
– Mulle hullult meeldis. Sain palju häid nõuandeid, kuidas hästi esineda, milliseid nippe kasutada ja kuidas enda hirmust üle olla.
– Koolitaja tõi palju näiteid elust endast ja see andis palju juurde. Super!
– Koolitus oli huvitav ja kordagi ei olnud igavat momenti. Koolitaja suutis meid panna kuulama igat tema sõna ja kaasa mõtlema.”
Havi Logistics OÜ

Koolitus oli nii hästi üles ehitatud, et minul ja ka teistel oli kahju, et see nii ruttu otsa sai.

“Veelkord suur-suur-suur tänu nii supervahva koolituse eest! See oli loterii pea võit! Koolitus oli nii hästi üles ehitatud, et minul ja ka teistel oli kahju, et see nii ruttu otsa sai.

Usun et sain nippe ja mõtlemisainest päris palju ja ju see koolitus pidigi minu teele tulema. Super töö, mida koolitusel osalejatega teed!
KIITUS! Kirjutan kindlasti ka kuhjaga sooja tagasisidet ja soovitusi avalikult, aga siiski minu personaalne SUUR TÄNU!”
Mari Piht

Sinu lähenemine töötab

“Olen väga rahul, et märkasin internetis sinu koolituse reklaami ja otsustasin sellest osa võtta. Ja olen väga õnnelik, et koolitajaks oli väga tugeva ettevalmistusega koolitaja. Soovin edaspidiseks sama ägedat lähenemist ja koolitatavate julgustamist, sest see töötab. Suurepäraselt!”
Christa Pihelpuu
arhitekt

Olles mõneti selle valdkonnaga tuttav, saan öelda, et see oli hea koolitus

“Minule koolituse tellijana oli see omamoodi eksperiment – kutsuda esinema inimene, kes just väga väljapaistvalt pole reklaaminud end Äripäevas ja kes võib-olla mõne teise avaliku esinemise koolitaja kõrval mõjus tundmatuna. Üsna alguses sai selgeks, et olen loteriivõitja. Koolitus sobis ideaalselt meie suveseminari programmi.

See oli hästi üles ehitatud ja tasakaalus – sai väärt nõuandeid, mida illustreerisid elulised näited, ja sai ka kõhutäie naerda. Olles mõneti selle valdkonnaga tuttav, saan öelda, et see oli hea koolitus! Soovitan.”
Raivo Suni
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor

Väga meeldisid praktilised ülesanded

“Koolitus oli huvitavalt üles ehitatud ja pani kaasa mõtlema. Väga meeldisid praktilised ülesanded, kus oli võimalik ennast erinevates situatsioonides proovile panna. Koolitaja oli professionaalne ja valdas teemat. Soovitan teistelegi.”
Karin Karlsson

Kasulik neile, kes tahavad paremini esineda

“Sinu koolitus on kindlasti soovitamist väärt: koolitusel saab nii kindlalt ja leebelt selgeks, et esinemishirm on ainult esineja peas, teised seda ei märka või ei hooli sellest.

Koolitus on kasulik kõigile, kes tahavad paremini esineja ja oma järgmise esinemise mitu korda enesekindlamalt teha. On imetlusväärne, kuidas Janek oma jutustamisoskusega oskab hoida põnevust, nii et terve päeva jooksul pole mahti kõrvalisi mõtteid mõelda.”
Triin Suur
SA Erametsakeskus

Isegi töömotivatsioon tuli tagasi

“Osalejatele meeldis aktiivne ja kaasahaarav koolitus väga ning isegi töömotivatsioon olla nii mõnelgi osalejal nüüd tagasi tulnud. Aitäh veelkord, Janek.”
Päästeamet

Mõnus ja inspireeriv koolitus

“Suur tänu Sulle nii mõnusa ja inspireeriva koolituse eest! Kolleegid jagasid vaid kiidusõnu ja päris mitmed ütlesid, et said julgust juurde ning lihtsaid nõuandeid ja nipikesi, mille peale ise ei tulekski.”
Lääne Politseiprefektuur

Sain mõjukuse õppe

“Tahtsin koolituselt kindlaid koordinaate, millised on laval käitumise nõuded. Ja sain eeskuju, kuidas panna kaaskondsed neid kasutama. Muutusin korraldajaks, kellel on võim. Võim alus on igasuguse tegutsemise võimalus üldse. Ja võimas oled sa siis, kui mõjukas oled. Mõjukuse õppe kursuselt saabki.”
Agnes Kailit

Sain palju julgust, teadmisi ja oskusi

“Mulle väga meeldis, et kohe kaasati meid enda peal katsetama kuidas esineda ja anti tagasiside tehtud vigade üle. Humoorikalt ja samas tõsiseltvõetav koolitus andis palju julgust, teadmisi ja oskust, et kõik saab alguse iseendast.
Aitäh Sulle Janek meeldiva ja sisuka päeva eest.”
Kätlin Saarest
Päästeamet

Väga arusaadav ja selgelt professionaalne

“Sinu koolitus oli super, igas osas (sisu, vorm, esitlus). Väga arusaadav ja selgelt professionaalne. Väga hea materjal.”
Indrek Lepp
AS Tallink

Saime palju julgust ja soovi edaspidi esinemistega paremini hakkama saada.

“Koolitus ja koolitaja valik oli super!

Janeki vahetu suhtlemine kõigiga: juba algusest peale orienteerus ta nii hästi inimeste ja nimedega. Tema vaba ja paljude praktiliste näidete varal tehtav näitlejameisterlik esinemine – see kõik andis julgust ka omi mõtteid vabalt väljendada. Kõik said ennast praktiseerida ja seejärel Janeki poolt antavad nõuanded tundusid nii loomulikud ja seejärel „ports“ kiitust, see kõik andis palju julgust ja soovi edaspidi esinemistega paremini hakkama saada.

Ausaim hinnang koolitusele oli see, kui üks meist küsis: mida kujutab endast jätkukoolitus?”
Tallinna Linnakantselei sisekontrolöri teenistus

Väga selged soovitused, mida teha ja mida mitte teha

“Janek Tuttari kahepäevane avaliku esinemise koolitus andis palju juurde nii neile kes kõnepidamise või loengute vallas esimesi samme teevad kui ka kogenenumatele esinejatele. Väga selged soovitused, mida teha ja mida mitte teha, väikesed nipid esinemise ja abistavate materjalide-seadmete juures olid üpris kasulikud. Ja mis eriti tähtis – Janeki isiklik eeskuju esinejana.

Tarkused on ka raamatust (ja Janeki blogist) saadaval, aga näha, kuidas asi elavas esituses välja näeb, on eriti tähtis. Janeki vaba, sundimatu esituslaad, millele lisandub tuntav annus näitlejameisterlikkust, oli pidevalt nauditav.”
Jaan Ennulo
Estonian Business School / dotsent, PhD

Koolitus süstis julgust ja energiat edaspidisteks esinemisteks

“Võtan Janek Tuttari koolituse kokku lausega „Rõõm peitub olemises“.

Janek on suurepäraselt suutnud ühendada praktilised näpunäited huumori ja positiivse hoiakuga. Kui tavapäraselt on suur osa koolitusi pigem akadeemilised koolipingis istumised, kus kohvipausi ootamine on loomulik osa, siis Janeki koolitus möödus mängleva kergusega kella vaatamata.

Lisaks praktilistele teadmistele süstis koolitus julgust ja energiat edaspidisteks esinemisteks. Aga mitte ainult laval olemiseks vaid ka igapäevaelus mõnusamaks toimetulekuks, sest on ju terve elu üks suur mängulava!”
Karina Loi
Strateegilise kommunikatsiooni juht / Magnum

Sain väga hea tervikpildi esinemisega seotud aspektidest ning sellest, kuidas oma esinemishirmu vähendada

“Väga meeldiv oli osaleda koolitusel, mille teemat koolitaja nüanssideni valdab ning praktikast võetud näidetega vürtsitada suudab. Kordagi ei olnud igav ning teooria realiseerus alati praktilistes ülesannetes.

Kahepäevalise koolituse lõppedes sai väga hea tervikpildi esinemisega seotud aspektidest ning sellest, kuidas oma esinemishirmu vähendada. Õppisin ennast esinejana paremini tundma ning kogesin juba koolituse käigus toimunud muutuseid iseenda esinemisoskuses. Aitäh selle eest!”
Britt Petjärv
Tallinna Tehnikakõrgkool / Humanitaarainete keskuse juhataja

Nii palju kasulikku infot ja vajalikke nõuandeid pole juba ammu üheltki koolituselt saanud

“Tahan veelkord tänada tänase väga õnnestunud koolituse eest! Nii palju kasulikku infot ja vajalikke nõuandeid pole juba ammu üheltki koolituselt saanud. Jõudu järgmiste kahtlejate julgustamisel!
Inga Nurme
Saku Gümnaasiumi muusikaõpetaja

Pärast koolitust ei tundu avalik esinemine enam pooltki nii hirmuäratav kui varem

“Janek Tuttari avaliku esinemise koolitus on väga innustav ja võiks paljudele lausa kohustuslik olla! Sain turvalises õhkkonnas oma mugavustsoonist väljuda ning tänu vahetule tagasisidele oma esinemisoskusi lihvida.

Kes arvab, et ta tuleb koolitusele ja saab ainuüksi Janekit kuulates heaks esinejaks, eksib rängalt – sellel koolitusel peab… esinema. See ning Janeki muhe huumorimeel ja elulised näited annavad igale osalejale tõeliselt väärt kogemuse ja positiivse emotsioonilaengu. Pärast koolitust ei tundu avalik esinemine enam pooltki nii hirmuäratav kui varem.”
Jekaterina Larionova
Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist

Palju praktilisi näiteid elust enesest

“Julgelt soovitan avaliku esinemise kursust kõigile, kellel on avaliku esinemise tööalane vajadus, samuti inimestele, kellel otsene vajadus puudub, leidub palju üldharivat.

Koolitusel valitses avatud õhkkond, paindlik teemade käsitlus. Meeldis, et ülesehitus ei toimunud kuiva loengu vormis ja lektor tõi palju praktilisi näiteid elust enesest. Positiivse mulje jätmisele aitas kaasa ka lektor Janek Tuttar oma avatud ja positiivse suhtumisega.”
Anu-Hannele Puskar
Rahvusarhiiv / Haldusbüroo asedirektor

Janek on kindlasti parim, keda ma olen näinud

“Soovitan Janekit, ta on suurepärane koolitaja! Ta rääkis väga selgelt ära, millised on vead, mida ei tohiks avalikult esinedes teha ja andis soovitusi mida teha, siis kui tõesti midagi valesti läheb. Esitlus oli tõeliselt elav, rahvas naeris ja mõtles hoolega kaasa!

Janek on väga avatud suhtleja ning tema näpunäited tegid mind kindlasti targemaks. Ta ei valgunud laiali, püsis teema juures ning pidas kinni ajakavast. Kui vaadata koolitajaid, kes peavad edasi andma teadmisi, siis Janek on kindlasti parim, keda ma olen näinud! Soovitan teda soojalt!”
Ailar Väärtmaa
Ettevõtja / Turundusspetsialist

Peale kursust tundsin ennast komisjoni ees esinedes enesekindlalt

“Minu eesmärgiks oli edukalt oma magistritöö ära kaitsta. Läbisin Janeki avaliku esinemise kuue osalise videokursuse ja lisaks lugesin juurde artikleid koduleheküljelt. Tulemus? Minu kaitsmine läks väga edukalt. Ma järgisin hea esinemise kohta käivaid näpunäiteid ja hoidsin mõtted positiivsed.

Nüüd tahangi Janekit tänada, sest need videod ei andnud mulle mitte üksnes häid nippe ja soovitusi vaid ka inspireerisid mind. Ma tundsin ennast komisjoni ees esinedes enesekindlalt, sest teadsin, et ma olen väga hästi ettevalmistunud, töö on minu tehtud – seega miks peaks mul halvasti minema?”
Epp Lehtmets

Peale Janeki koolitust on mul üle päeva üks “ahhaa-hetk”.

“Peale Janeki koolitust on mul üle päeva üks “ahhaa-hetk”. Ma usun, et see juba ütleb nii koolitaja kui koolituse enda kohta päris palju!”
Mari Utkin

Ootused said kenasti ületatud ja enamgi veel

“Tulin koolitusele ilma eelnevate ootusteta kuna pole varem osalenud sellistel koolitustel. Aga kui oleks osanud midagi oodata, siis usun, et need ootused oleksid olnud kenasti ületatud ja enamgi veel, tänud!
Usun, et kaasa võtan kogemuse, mis tõusis eredamalt esile kui teised su koolituselt saadud elamused, et kõik polegi must-valge. On erinevaid olukordi, inimtüüpe, mõtlemise tüüpe. Ja alati ei saa lähtuda positsioonilt, et kõik mõtlevad/saavad aru/toimivad samades olukordades samamoodi kui mina.”
Kristi Rahumägi

Ootused said kenasti ületatud ja enamgi veel

“Tulin koolitusele ilma eelnevate ootusteta kuna pole varem osalenud sellistel koolitustel. Aga kui oleks osanud midagi oodata, siis usun, et need ootused oleksid olnud kenasti ületatud ja enamgi veel, tänud!
Usun, et kaasa võtan kogemuse, mis tõusis eredamalt esile kui teised su koolituselt saadud elamused, et kõik polegi must-valge. On erinevaid olukordi, inimtüüpe, mõtlemise tüüpe. Ja alati ei saa lähtuda positsioonilt, et kõik mõtlevad/saavad aru/toimivad samades olukordades samamoodi kui mina.”
Kristi Rahumägi

Sain julguse seista silmitsi põhjaliku ettevalmistusega etteasteks

“Tulin Janeki koolitusele ootustega leida tähelepanekuid, nippe ja saladusi enesekindlaks ja muljet avaldavaks esinemiseks. Olen käinud kuulamas erinevaid esinejaid ja paelunud on alati huvitavad, elavad ettekandjad. Ise esinedes, soovin seda loomulikult positiivselt meeldejäävana teha.

Sain häid tähelepanekuid selle kohta, kuidas esinemise ajal käituda (liikumine, käte kasutamine, silmside jms), mis on esitluse ülesehitamisel olulised ja kasulikud elus edaspidigi. Lahkusin koolituselt heade emotsioonidega ja julgusega seista silmitsi põhjaliku ettevalmistusega etteasteks. “
Kersti Toots
Luxon Invest / LA PERLA maaletooja

Saad kaasa kavalaid näpunäiteid, kuidas paremini esineda

“Olen käinud mitmetel koolitustel ja pean tõdema, et Janeki koolitus oli kaasakiskuv, lõbus ja väga põhjalik. Iga avaliku esineja jaoks peaks sellise koolituse läbimine kohustuslik olema. Siit saad kaasa kavalaid näpunäiteid, kuidas paremini esineda ja presenteerida.

Kindlasti kõige huvitavam oli enda videole salvestatud esinemise hindamine.Soovitan Janekit kui koolitajat- eriti siis, kui soovite päevaga selgeks saada, kuidas jätta endast enesekindla ja julge esineja mulje.”
Marion Jogenbro
McLean & Laneman / konsultatsioonifirma partner ja turundusjuht

Pole mingitki kahtlust, et Janeki õpetuste järgi toimetamine aitab edukalt esineda

“Ma olen küll kogenud esineja, kuid hiljuti tekkis mul vajadus esineda n.ö. kellast kellani küllaltki suure auditooriumi ees. Kuna ma polnud täpselt sellise vormiga kokku puutunud, siis olin ebakindel ning närvis. Polnud ka päris kindel, kuidas ennast ette valmistada laitmatuks esinemiseks, sest minu jaoks oli see väga oluline sündmus.

Janek rääkis väga lihtsalt, kuidas oma aega planeerida, millised on peamised eksimused ja lõksud sellise esinemisformaadi korral ning kuidas neid vältida. Esinemine õnnestus suurepäraselt, sain auditooriumilt hea tagasiside. Ma kontrollisin olukorda esinemise ajal – ma tundsin, et tean mida teen ning suutsin edukalt ohjata ka selliste esinemistega kaasnevat ärevust. Pole mingitki kahtlust, et Janeki õpetuste järgi toimetamine aitab edukalt esineda.”
Kaarel Krinal
Metaprint / kvaliteedijuht

Sain enesekindlust esineda

“Lootsin koolituselt saada enesekindlust ja näpunäiteid oma esinemise lihvimiseks. Seda sealt ka sain. Samuti sain koolituselt palju häid tehnilisi näpunäiteid edaspidiste esinemiste parendamiseks. Olen koolitusega väga rahul – kõik osalejad olid kaasatud ja kõik pidid ka esinema, samas ei olnud see pealesurutud vaid meeldiv.”
Karin Kroon
Keskkonnaministeerium / veeosakonna juhataja

Koolitus parandab tõepoolest oluliselt kõnekasutust

“Julgen seda kursust soovitada ka sõpradele – õpe on intensiivne, edeneb tõusvas joones kuni lõpuni ning parandab tõepoolest oluliselt kõnekasutust. Ühe päevaga saab selgeks, et iga kõne teksti saab muuta huvitavaks ja meeldejäävaks ja kursus tekitab julguse oma võimeid proovile panna.

Kursuse läbimine võimaldab keskenduda esinemisel sisulise poole lihvimisele ja oma sõnumi kuulajatele toomisele tänu sellele,et vähem energiat kulub mõtlemisele “Ega ma saalist ehk saamatu välja ei paista?” Enim andis kursus abi tagasisidena lühiesinemistele: milline paistab esineja välja saali poolt vaadatuna.

Kusjuures Janek rõhutab just tugevusi ja seda positiivses võtmes, mis annab õppijale ju indu juurde. Julgustab olema “mina ise” – st aitab õppijat suhtlema publikuga nagu sõpradega – elavamalt žestikuleerima, häält jõulisemalt kasutama ja eelkõige naeratama.”
Kuuno Külasalu
AS Tallinna Sadam / osakonna juhataja