fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Esinedes kasuta kõiki kuulajate meeli

Oled sa osalenud koolitusel või loengus, mis näeb välja umbes järgmiselt: 1. Seinal on lausteksti täis slaid 2. Esineja vaatab enamasti seina ja loeb sealt tuimalt maha ilma, et mingisuguseidki lisaselgitusi jagaks?

Lisavõimalusena kasutavad paljud veel ka seda, et istuvad arvuti taga ja loevad sealt sulle teksti ette. Mitte ühtegi kuulajate meelt siinkohal kahjuks sisuliselt kaasatud ei ole.

Ma tean tervet hulka inimesi, kellel taolise esinemise peale tekib kaks peamist mõtet:

  1. Esineja peab mind idioodiks, kes lugeda ei oska – miks muidu ta mulle seda minu eest teeb
  2. Ta oleks võinud selle esitluse mulle e-postiga saata ja me oleks mõlemad aja raiskamisest pääsenud.

Mida kirjeldatud esinejad tähele ei pane, on tõsiasi, et iga kuulajaskonnas on kolm omaette õpistiilidega gruppi. Räägin neist veidi lähemalt.

Esimene grupp – need, kes õpivad silmade kaudu

Eksamil tuletavad nad õige vastuse paberile umbes nii: “See oli konspektis sellel lehel, selles lõigus ja selles reas…” Kui sinu slaid on lausteksti täis, siis on silmade kaudu õppijatel üsna raske aru saada, mis on oluline ja mis mitte – seega ei õpi nad siit mitte midagi. Seega pead nende inimeste jaoks olulised kohad alla joonima või teist värvi tegema, tahvlile jooniseid tehes oma juttu ilmestama jne

Teine grupp – need, kes õpivad kõrvade kaudu

Mina olen just selline. Minule ei ole vaja näidata Powerpoint slaide – minusugustele peab huvitavalt rääkima. Minusugustele peab tooma kujundlikke näited, vestma asjakohaseid lugusid – ja teha tuleb seda kaasahaaravalt. Grupitööd sobivad minusugustele täpselt nagu sibul silmaauku – siin saame oma ja teiste häält kuuldes infot kinnistada.

Kolmas grupp – need, kes õpivad siis, kui nad ise midagi praktiliselt teha saavad

Sa võid neile ju rääkida ja võid neile ka näidata, aga nende peas on ikka domineeriva mõttena “OK, näita mulle ette ja lase mul endal teha!” Just ise praktiliselt midagi tehes õpivad sellised kuulajad kõige rohkem. Seega peaksid taoliste kuulajate kaasamiseks võimalikult palju praktilisi harjutusi tegema.

Kui nüüd tulla tagasi esimeses lõigus kirjeldatud olukorra juurde, siis mõtle, kuipalju ükskõik millise grupi liige siit õppida võiks. Kuivõrd esineja loeb maha üsna tuimal ilmel ja mitte midagi ei selgita, siis ei õpi “kõrvade kaudu” õppijad suurt mitte midagi. Lausteksti täis slaidi pealt ei saa ka “silmadega õppijad” erilist kasu. Ja kuna taolistes loengutes eriti praktilisi harjutusi ei tehta, siis ei õpi ka “tegevuse kaudu” õppijad siit mitte kui midagi.

Esinedes kasuta kõiki oma kuulajate meeli

Seetõttu soovitan ma alati kaasata publikut oma esinemisse niipalju kui võimalik. Mõtle alati sellele, et sul on ühes saalis kolm erinevat kuulajaskonda, kes sinu esinemisest kasu tahavad saada.

Tavalise tekstislaidi asemel näita slaidi, kus on ainult üks pilt ja räägi selle pildi ja sinu teemaga seonduv asjakohane lugu. Kanna see ette muhedalt ja humoorikalt, võimaluse korral iseenda kulul nalja visates. Inglise keeles on selle kohta hea väljend “Make a point, tell a story”

Kaasa publikut lastel neil kaasa mõelda ja kaasa rääkida

Kaasa publikut, julgustades neid omi mõtteid avaldama, esitades neile küsimusi ja tehes kõik selleks, et ka nemad julgeksid küsimusi esitada. Mida mõnusama ja sundimatuma õhkkonna sa lood, seda rohkem sind kuulatakse.

Tee grupitöid ja praktilisi harjutusi. Ära karda teha midagi tavatut – just see jääb pigem meelde.

Kasuta efektiivselt oma kehakeelt, näoilmeid ja emotsioone

Kasuta oma kehakeelt ja näoilmeid lugude ilmestamiseks. Anna oma jutule erinevat emotsiooni ja ära räägi monotoonselt. Näita teemaga seotud humoorikaid videoklippe. Ehk siis lühidalt – kasuta kõiki oma kuulajate meeli.

Kui sa selliselt oma esitlust läbi viia oskad, siis võid sa isegi igava ja kuulajate jaoks mitte eriti atraktiivse teema edasi anda nii, et nad mõtlevad “Vau, see oli äääägeeee!”. AGA – kui sa esined nii nagu esimeses lõigus on kirjeldatud, siis on kindel, et sa võid ka maailma kõige huvitavama teema teha nii igavaks, et juba mõne minuti pärast kuulajad mõttes su pihta nooli loobivad.

Soovitan lugeda ka alljärgnevaid näitlikustamisega seotud lugusid:

10 moodust, kuidas PowerPointi abiga oma esinemist kihva keerata

5 peamist viga, mis tehnikat kasutades juhtub

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena