fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Esinemishirm

“Ära tunne muret selle üle, mida teised inimesed sinust arvavad. Nad on liialt hõivatud murest selle üle, mida sina neist arvad.”   

                                                                                              Edelsteini nõuanne

Esinemishirm

Sattusin mõni aeg tagasi lugema USA-s läbiviidud uuringut, mis vaatles inimeste kõige suuremaid hirme. Üllatus-üllatus, suurimaks hirmuks oli imelikul kombel AVALIK ESINEMINE ja esinemishirm. Nojah,  eks selle küsitluse tulemus kuulub küll pigem avaliku esinemise müütide valdkonda, kuid sellest hoolimata on selge, et väga paljud inimesed esinemist kardavad.

Selle uuringu tõttu otsustasin ma oma magistritöös uurida seda, kas ka eestlaste esinemishirm on niisama suur nagu väidetavalt ameeriklastel. Selle uuringu tulemusi võid lugeda minu blogipostitusest, mis asub siin.

Veider küll, aga inimesed kardavad avalikku esinemist rohkem kui haigusi, rahaprobleeme ja surma.

Tee selgeks, mida sa esinemise juures eelkõige kardad

Niipalju, kui mina inimeste käest küsinud olen, miks nad avalikku esinemist kardavad, ei oska nad tavaliselt esimese hooga isegi vastata. Lõpuks kohmatakse midagi valdkonnast “kardan, et minu esinemishirm paistab välja” või “kardan seda, mida publik minust arvab” või “kardan ebaõnnestuda” vms.

Seega – selleks, et sa oma murega korralikult tegeleda saaksid, peaks esimese asjana eelkõige ise endale selgeks tegema, mida sa esinemise juures pelgad.

Esinemishirm on loomulik nähtus

Paljud inimesed arvavad, et esinemishirm on midagi koletut ja ebaloomulikku. Järjekordne uudis Sulle: esinemishirm on täiesti loomulik ja see on suuremal või vähemal määral enamikul esinejatest, olgu nad kui tahes professionaalsed.

Minu magistritöö uuringus tuli välja, et ca 64% vastanute jaoks oli esinemishirmu tase kas keskmine, keskmisest kõrgem või kõrge. See tähendab sellist esinemishirmu taset, mis võib sooritust mõjutada.

Sinu eesmärgiks peaks ei peaks olema sellest hirmust vabanemine vaid tema ohjeldamine ja enda kasuks pööramine.

Ja peamine, mida Sa peaksid meeles pidama: Sa oled oluliselt parem esineja, kui sa ise arvad ennast olevat! Oluline on meeles pidada, et esinemishirm ja enamik tema allpool väljatoodud põhjustest on hoolika ettevalmistusega kõrvaldatavad.

Peamised esinemishirmu põhjused on:

  • Publiku kartus. “Mida nad minust arvavad?”, “Neid on nii palju!” jne. on peamised põhjendused, mis siinkohal tuuakse.  Heakene küll, mõtle praegu sellele, kas see, mida nad Sinust arvavad, võib Su elu ka tõepoolest mingitpidi mõjutada?

Kas publiku arvamus toob Sulle leiva lauale ja riided selga? Ilmselt mitte… Ja mis kõige olulisem: “Ära tunne muret selle üle, mida teised inimesed Sinust mõtlevad. Nad on liialt hõivatud murest selle üle, mida Sina neist arvad”. Piisab, kui Sa inimesega silmsidet hoiad, kui tal endal juba alateadlikult seesama mõte “Mida ta minust arvab?” pähe tuleb.

  • Ebaõnnestumise kartus. Juhul, kui Sa tööl käid ja seda hästi teed, kas Sul kunagi keset tööpäeva tuleb pähe mõte:”Aga äkki ma ei saagi järgmisel kuul palka?” Vaevalt küll, eksole?

Aga kanname sellesama asja siia avalikku esinemisse üle: kui Sa vähegi oled viitsinud  materjalide/auditooriumi analüüsi/ettevalmistuse/harjutamisega vaeva näha, siis ei ole mingit põhjust, miks Sa peaksid ebaõnnestuma (palka mitte saama). Sinu palgaks ongi see, et teed suurepärase esinemise, millega nii publik kui ka Sina ise rahul oled.

  • Ebaõnnestumise kogemus. Mõnikord, kui ma kodus endale süüa teen ja uusi retsepte katsetan, siis ei tule see mul kõige paremini välja… Kas ma siis sellepärast heidan meelt ja jätan kokkamise? Loomulikult mitte. Pea meeles, et ebaõnnestumine ei tohi Sinu jaoks olla kiirtee stressi juurde vaid hoopiski eneseabistamise võimalus. Juhul kui Sa ka ebaõnnestud, siis analüüsid seda, mis kehvasti läks ja teed neid apsakaid arvesse võttes järgmisel korral palju parema esinemise.

Selleks, et sa saaksid aru, mis see esinemishirm on ja mis sinu puhul seda põhjustab, mõtle ja analüüsi, mis Sind õigupoolest esinemise juures üldse närvi ajab ja mida Sa selle juures tegelikult kardad. Kui selle oled selgeks saanud, siis oskad ka ülalpool toodut arvestades esinemishirmuga tegeleda.

Vaata veel ka blogi rubriiki, mis räägib esinemishirmuga seotud erinevatest teemadest. Leiad selle SIIT.

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena