fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Esinemine nagu sõduri moodi Eesti hümni laulmine

Oma 14-aastase teenistuskogemusega Eesti kaitseväes võin julgelt väita, et hümni olen ma vähemalt ca 1000 korda laulnud. Tavapärase 8-kuulise ajateenistuse jooksulgi laulab meie sõdur Eesti hümni ca paarsada korda – kõik need õhtused rivistused, lugematud harjutamised jms. sinnahulka.

Nüüd aga küsimus sinule: Kas oskad arvata, kui suure entusiasmiga tavapärane sõdur meie hümni laulab? Ma vastan sellele küsimusele järgneva kirjeldusega.

Suu laulab, aga mõtted on mujal

Kui laul algab, siis laulja seal rivis korraks keskendub sellele ja seejärel hakkab ta omi asju mõtlema. Suu laulab, aga mõttes käib: “Nii, homseks rännakuks on vaja seljakott ja rakmed kokku panna…” Korraks keskendub sõdur taas laulule, et näha kus maal ollakse. Ta kuuleb, et suu laulab “Sa oled mind ju sünnitan`d…”, seega on teise salmi esimene rida – aega veel on! Nüüd mõtleb sõdur omi mõtteid edasi kuni ta kuuleb, et hääled lähevad üles ja suust kõlab “Mis iial ette võtad sa…” – seega on käes hümni eelviimane rida, kohe tuleb käsklus “Parem pool!” ja saab kasarmusse ära.

Juhul, kui sa ei usu, et see just niiviisi käib, siis küsi ükskõik milliselt oma tuttavalt, kes ajateenistuses on käinud ja vaata, mida ta sulle ütleb. Häda on selles, et see laulmine on enamiku jaoks samasugune rutiinne tegevus nagu rividrill – üks järjekordne tegevus, mille lõppedes on ajateenistuse lõpp jälle lähemal.

Kuidas see avalikku esinemisse puutub?

Paljud inimesed kardavad esinemist ja sealjuures kardavad nad ka sedasama kartmist. Arvavad, et see on midagi ebaloomulikku.

Mina aga väidan, et kartma peaksid sa seda päeva kui sinu esinemine on nagu sõduri moodi hümni laulmine – sinu suu liigub, aga oma mõtetes oled sa kes-teab-kus. Selliseid esinejaid nimetan ma “automaatpiloodil olevateks savimeesteks”. Kuulajatele ei paku see mitte midagi ja ka esineja jaoks on see üks suvaline rutiinne tegevus.

Lisaks veel – kui sa kogu oma olemusega näitad, et sa ei naudi seda, mida teed ja ei taha seal olla, siis tekib ju õigustatud küsimus – miks peaksid kuulajad sind kuulata tahtma?

Võta esinemishirmu positiivselt – see annab sulle märku, et järelikult sa veel hoolid. Seega ei ole sul “täiesti savi, kuidas läheb” vaid sa proovid kuulajatele mingisugust kasu pakkuda. Niipea, kui tabad end “savimehe” olukorras olemast, peaksid midagi teisiti tegema. Lisa midagi oma esinemisse, tee midagi, mida varem pole teinud… Peaasi, et sa lintmakina ees monotoonselt oma teksti välja ei ketra.

Lisalugemist leiad ka blogi lugudest “Esinemishirm – pulsikell näitab 50 lööki minutis rohkem“,  “5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad” ja “7 asja, mida sa esinemiseks valmistumisel tegema peaksid“.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena