fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Efektiivse liftikõne tegemise nipid

Selleks, et selles postituses räägitav sulle lihtsamini arusaadav oleks, teeme kõigepealt selgeks, mida mõeldakse termini all “liftikõne”.

Seega, mis on liftikõne? Liftikõne on hästi läbimõeldud, sisutihe ja korduvalt läbi harjutatud lühike (ca 30-60 sekundit pikk) ülevaade selle kohta, kes sa oled, mida pakud ja millist kasu vestluskaaslane sinust saada võiks. Igal inimesel, kes ennast või oma toodet kellelegi müüa soovib, peaks taoline kõne valmis olema mõeldud juhuks, kui ennast ootamatult kellelegi presenteerima peab.

Laias laastus on liftikõne sinu lühike ja efektiivne enesetutvustus olukorras, kus sa pead lühikese aja jooksul ennast või oma ideed tutvustama nii, et see kuulajale selgelt meelde jääks. Kui sa sellele lähemalt mõtled, siis ilmselt saad aru, et tegelikkuses teeme me taolisi kõnesid ju mitu korda kuus. Näide: ka see kui sa oma sõpra üritad veenda selles, et keset nädalat “paari õlle tegemine” kusagil baaris on hea mõte.

Seega, lühidalt öeldes on liftikõne peamine eesmärk huvi äratamine selleks, et sinu ideid ja mõtteid lähemalt kuulama panna. Praegusel ajal on enamikul inimestest hirmus kiire ja kui sa tabad võimaliku investori olukorras, kus tal ei ole aega sinuga pikalt seletada, siis hästi ettevalmistatud kõne on selline, mis temas huvi äratab. Siit ka termin “liftikõne” – sul on ülekantud tähenduses aega täpselt nii palju, kui kulub esimeselt korruselt ülemiseni jõudmiseks.

Nii et kinnita nüüd rihmad, sest selles pikemas loos räägin sulle, kuidas efektiivset liftikõnet teha.

Millal sul liftikõnet vaja võib minna?

Toon välja mõned enam levinud kohad, kus sa oma liftikõne oskusi proovile saad panna.

Tööintervjuudel töökohale kandideerides

Tänapäeval on üsna tavaline, et kandideerijaid on palju, mistõttu sulle antud aeg selleks, et massist eristuda on üsna lühike. Enamik heietab teemal “Ja siis ma töötasin ja seal…”, aga sina räägid selle asemel lühidalt ja arusaadavalt hoopis sellest:

  • kuidas sa oma kogemuste ja teadmistega ettevõttele kasulik saaksid olla.
  • mida sa eelnevalt sellest valdkonnas saavutanud oled

Tööintervjuudel oma ettevõtet promodes

Nii nagu kandideerijad üritavad tööandjale muljet avaldada, on tihti ka olukordi, kus tööandja peab sinule muljet avaldama. Olgu näiteks see, et sa oled väärt kandidaat, kellel on palju pakkumisi või on neil vesi ahjus, sest inimesed ei kipu mingitel põhjustel nende juurde tulema. Seega pead sa tööandjana sel hetkel oma liftikõnes rääkima sellest:

  • mida sa pakud?
  • mis eristab sinu ettevõtet teistest?
  • miks sa peaksid just selle ettevõtte valima?

Iva on selles, et kandideerija on sinu ettevõtte kohta ilmselt ka mujalt infot saanud (internet, meedia jne), mistõttu tal võivad sellega seoses mingisugused eelarvamused olla. Kui sinu olekust ja kõnest jääb veel täiendavalt mulje, et ega te midagi erilist ei ole, siis ei tasu ka imestada kui te endale väärt inimesi ei saa.

Äriplaanide või ideede esitlemine

Kuivõrd sul on vähe aega, siis mõtle väga hoolikalt läbi, mida ütled ja kuidas sa seda teed. Olgem ausad – minut on väga lühike aeg, seega võid sealt välja jätta terve üldise jutu, mida sa muidu kasutaksid. Liftikõne peab olema selline, mis kuulajas tekitab huvi ja tahtmise sinuga kas praegu kohe või kunagi hiljem edasi suhelda.

Samas – üsna tihti tuleb ette olukordi, kus inimesed paluvad sul lühidalt selgitada, mis on see peamine kasutegur, mida sinu ettepanek (lahendus, idee, ettevõte jne.) pakub. Paljud hakkavad selle peale keeruliselt ja pikalt seletama, aga sina kuulajana ei pruugi ikka aru saada, millest jutt. Kõnelejana on sinu ülesanne lühidalt ja konkreetselt asja iva edasi anda. Üleüldine sõnadevaht jäta teiseks korraks.

Millised on liftikõne põhipunktid

Iga kord kui sa oma kõnet planeerid, pead sa arvestama sellega, milline on olukord ja mida sa saavutada loodad. Samuti sõltub sinu kõne sisu sellest, kui palju sulle aega on antud ja kui põhjalikku vastust sinult oodatakse. Selleks, et sul liftikõnet lihtsam koostada oleks toon sulle välja struktuuri, mida järgides elu veidi lihtsam on.

Tähelepanu ja huvi äratamine

See on ilmselt kõige olulisem osa ja nõuab eriti hoolikat ettevalmistust ja läbi mõtlemist. Seega mõned tähelepanu äratamise moodused, mida mõne lausega ette saad kanda.:

  • Kirjelda mingisugust olemas olevat aktuaalset probleemi
  • Hea on, kui leiad kohe alguses ühisosas sinu ja kuulaja vahel – sellevõrra on lihtsam tähelepanu äratada ja huvi tekitada.
  • Too välja võimalus, kuidas te teineteisele kasulikud saate olla.

Näita, et sul on tõstatatud probleemile lahendus olemas

Mõne lausega kirjelda, kuidas sa seda olukorda lahendad ja millist kasu sellest tulla võib. Too ka välja oma unikaalne “müügiargument”, mis sind teistest eristab.

Kui aega peaks jääma, siis too välja ka see, mis on sinu konkurentsieelis võrreldes teistega. Kui kuulaja pähe jääb peale kõike seda mõte “Noh, ja siis?”, oled sa ilmselgelt ebaõnnestunud.

Kes sa oled ja mida oled senini saavutanud?

Keegi ei taha osta põrsast kotis, seega too välja oma peamised saavutused või nende puudumisel kasvõi nägemus selle kohta, mida sa saavutada tahad. Aga vaata, et sa ennast üle ei kiida.

Kutse edasisele tegevusele (call to action)

Sa võid ju eelmised neli punkti suurepäraselt ära teha, aga kui sa ei ütle, mis sellele kõigele nüüd järgnema peaks, siis ei ole sinu liftikõnest erilist kasu, eks? Seega, kõne lõpus too välja konkreetne tegevus, mida sa hetkel saada sooviksid. Näited:

  • kutse koostööle
  • telefoninumbrite vahetus
  • kohtumise kokku leppimine
  • visiitkaartide vahetamine
  • jms.
Liftikõne struktuur

Peamised vead, mida liftikõne puhul tehakse

Nüüd, kus on teada, millest oma kõnes rääkima pead, toon välja need asjad, mida vältida võiksid.

Sinu jutt on liialt keeruline

Olen tähele pannud, et üks peamisi vigu, mida tehakse on see, et tapetakse oma kuulajad liialt keerulise jutuga. Küll pikitakse sinna väga erialaspetsiifilisi termineid, küll jauratakse keerulistest numbritest, mis sel hetkel veel midagi ei ütle. Pea meeles, et kui kuulaja ei saa selgelt aru, millest on jutt, siis ta ei tee seda, mida sa temalt ootad.

Väldi kõiksugu erialakeelt ja võõrsõnu ning räägi nii lihtsas keeles, et igaüks sellest aru saab. Sinu liftikõne peab olema nii selge, et ka sinu valdkonda mitte tundev vanaema sellest esimesel korral aru saab.

Liftikõne kõlab kui pähe õpitud luuletus

Selle asemel, et oma jutt pähe õppida ja seda nagu 6B klassi laps peast esitada, peaksid sa rääkima loomulikul, enesekindlal ja rahulikul toonil. Vastasel korral teed sa enda kuulmaise raskeks, mistõttu taaskord erilist muljet ei avalda.

Esine siiralt, pane oma kõnesse emotsiooni ja näita, et usud iga sõna, mida räägid. Kui sa räägid sellise kala pilguga silmis (mis meil pähe õpitud luuletust ette vuristades silmi kipub tulema) siis ära loodagi edu saavutada – investorid soovivad näha kirge ja energiat, mitte külmunud tursa pilku.

Kõne tempo on liiga kiire

See, et sul on vähe aega, ei anna sulle õigust oma kõnet tohutu kiire tempoga ette vuristada. Ära unusta pause, et vestluspartner saaks järele mõelda, mida sa just ütlesid. Ära unusta ka silmsidet hoidmast – kui seda väldid, langeb sinu usaldusväärsus.

Aeg saab läbi enne kui sa asjani jõuad

See on samuti üks levinud viga, et inimesed jäävad heietama, sest “Kõik on ju oluline”, mis paraku tekitab olukorra, kus sa jääd ajahätta.

Selleks, et seda olukorda vältida, pane juba kodus oma videokaamera ja stopper tööle ja harjuta kaamera ees senikaua kuni sul on sellest kõnest täiesti siiber. Seejärel puhka veidi ja harjuta natuke veel. Kui sa lõpetad veidi varem kui sulle antud aeg, oled alati tehtud mees.

Efektiivse liftikõne tegemise nipid

Kui aga heietama jääd, siis paljudel kordadel ei lasta sul nii pikalt rääkida või sa tapad kuulajaid ülearuse infoga.

Kokkuvõtteks: kuidas teha efektiivset liftikõnet?

Minuti pikkus sõltub sellest, kummal pool WC ust sa oma hädaga oled. Näiteks liftikõne puhul tundub minut väga lühike aeg olevat, mistõttu ära hetkekski arva, et see kõik väga lihtne on.

Vastupidi – minut on ütlemata lühike aeg ja seetõttu pead sa seda kõnet mitmeid-mitmeid kordi eelnevalt kodus läbi harjutama ja lihvima nii, et kui see hetk peaks saabuma, oled sa igal juhul valmis ka une pealt seda kõnet pidama.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena