fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Ninatarga tunned sa ka üsna kähku ära kuna on veendunud, et tema on ainuke inimene selles saalis, kes üldse midagi asjast teab. Seega annab ta sellest ka valjuhäälselt märku. Esineja seisukohalt on üsna kehv lugu, kui keegi sind pidevalt häirida üritab. Ja kindel on, et ninatark seda ka teeb.

Ninatarga ainukeseks eesmärgiks on olukorda häirida

Muuseas – ta ise ei arva, et see tema eesmärgiks on, aga sina ja ülejäänud kuulajad saavad sellest sedaviisi aru. Ta ei kuula sinu sõnumi tervikut vaid keskendub üksikutele osadele.

Ta segab sinu esinemist lausetega stiilis “See, mis te räägite on ju tore ja südantliigutav, aga mina arvan, et….”. Tema küsimused ei ole lühidad ega konkreetsed vaid vastupidi: kui ta küsimust esitab, siis näeb see välja nagu kõne. Sa küsid, kes see kuulaja on? Saa tuttavaks, tegu on ninatargaga.

 Aga mida selle nupumehega seal saalis siis peale hakata? Alljärgnevalt mõned head nipid, mida teha:

Ninatargaga ei ole mõtet vaielda

On üks tore ütlus “Ära kunagi maadle seaga. Te mõlemad saate poriseks, aga tema on ainuke, kes seda naudib.” Avaliku esinemise seisukohast tähendab see seda, et ükskõik, kuidas see väitlus ninatargaga ka ei lõppeks, sina kaotad sellest igal juhul.

Esiteks, kulutad sa oma esinemise aega sellele, et tavaliselt mingisuguse tühise nüansi üle vaielda. Teiseks, üldjuhul jääb ülejäänud kuulajaskonnale mulje, et ninatargal on õigus.

Seega minu soovitus: lõpeta vaidlemine ja tee viisakalt naeratades ettepanek “Ma näen, et see on teema, mille üle võiks pikemalt arutada. Kuivõrd meie ajakava e võimalda hetkel sel teemal pikemalt peatuda, siis teen ettepaneku, et võiksime seda vahetunnis (või peale esinemise lõppu) lähemalt arutada”. Ma olen seda nippi korduvalt kasutanud ja mis sa arvad, kui mitu inimest on tulnud hiljem, et edasi vaielda?

Ära mine närvi

Niipea, kui sa närvi lähed, saab ninatark enda jaoks puntki kirja ja ka ülejäänud publikule saadad sellega negatiivse sõnumi. Nemad näevad sel juhul ju ainult seda, et “esineja läks küsimus peale närvi”

Katsu ninatarga küsimuste taha näha

See tähendab seda, et proovi aru saada, mis talle tegelikult muret valmistab. Kui selle ära tabad ja tema nö “probleemi” lahendad, siis võib juhtuda, et ta rahuneb maha.

Kaasa ülejäänud publikut

Küsi nende käest, mida nemad antud küsimusest või “probleemist” arvavad. Olen üsna mitu korda tähele pannud, et kui ninatark kipub oma vaidlemisega liiale minema, siis panevad ülejäänud inimesed ta paika.

Sellest aasta ühet kevadisest loengust nt mäletan, et kui üks noormehest ninatark loengut häirima kippus, siis ma ei pidanud ise mitte midagi tegema kuna ülejäänud kursusekaaslased ütlesid talle konkreetselt “Kuule, Joel- lõpeta see mõttetu targutamine ära. Kui sa kuulata ei taha, siis mine minema ja ära häiri teisi” Mida tegi selle peale ninatark? Tõmbus näost punaseks ja läks vahetunni ajal minema.

Ära muutu isiklikuks ja väldi solvanguid

Olen näinud, kuidas mõni esineja muutub kohe isiklikuks, kui keegi midagi küsib. See ei pruugi isegi ninatark olla, aga miskipärast võtab esineja küsimust kuidagi isiklikult ja seetõttu läheb asi käest ära. Niipea, kui sa isiklikuks lähed ja solvanguid pilduma hakkad, on publik sinu jaoks kadunud

Ironiseerimisega ole ettevaatlik

Sõbralik Iroonia on hea relv, et mõnikord kedagi korrale kutsuda, aga sellega tuleb ka piiri pidada. Kui sa pidevalt ironiseerid (eriti, kui see kellegi kuulaja kulul käib), siis isegi kui see alguses vaimukalt mõjub, muutub see mõne aja pärast tüütuks.

Kokkuvõtteks

Ninatarku ei ole tavaliselt palju ja enamasti on nad sellised, kes alguses sind ehk testivad ja kui sa näitad, et oled enesekindel ja sõbralik, siis jtavad nad su rahule. Kui aga ise lähed närvi ja lased olukorral üle pea kasvada, oled igal juhul kaotanud.

Mõtle, kas sa tahad, et loengusaalis valitseks win-win olukord või hoopistükkis loose-loose-win olukord, kus kaotajateks poolteks oled sina ja kuulajad, võitjaks pooleks ninatark.

Soovitan lugeda ka lugu: 7 pöialpoissi ehk kuulajaskonna välimääraja

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena