fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Küsimustele vastamine või nende vältimine?

Esineja on keset kibedamat minekut kui ühel hetkel jõuab siiski kätte see aeg, et kuulajad hakkavad talle küsimusi esitama. Küsimuste-vastuste voor on samas aga selline koht, mida üsna paljud kardavad.

Samas arvavad paljud et “Heakene küll, ülejäänud jutt on mul ju ette valmistatud, aga mis saab, kui minu käest küsitakse midagi, millele ma vastata ei oska?”. Nii juhtubki, et osad “nupukamad esinejad” annavad klišeedeks muutunud vastuseid.

Peamised nipid, kuidas välditakse küsimustele vastamist

  • “See on väga hea küsimus, aga kahjuks ei ole see tänase esitluse teema….” ja jätab vastamata.
  • “Aitäh küsimuse eest, aga kahjuks ei ole enam meil aega sellele küsimusele vastata…” ja jätab vastamata.
  • “See on väga hea küsimus, aga oskate ehk öelda, mida te ise sellest arvate?” ja kuuldes küsimuse esitajalt vastust ütleb esineja “Jah, just nii see ongi! Järgmine küsimus!”
  • ……………. (küsi palju tahad, kõik esitatud küsimused tuhisevad esinejast mööda- ta lihtsalt ignoreerib sind ja ei vasta neile)

Miks küsimustele korralikult vastamine tähtis on?

Küsimuste-vastuste voor annab kuulajatele võimaluse küsida selgitust nende asjade kohta, mis neile segaseks jäid. Samas annab see esinejale võimaluse veelkord näidata, et tema on selle valdkonna spetsialist ja seetõttu ka täiesti õige inimene just nüüd ja siin sel teemal rääkima.

Sa võid ju kasvõi terve oma esinemise tuimalt pähe õppida või kellegi teise materjalidelt maha lugeda, aga kui sa küsimustele vastamisega jänni jääd, siis kaotad sa kõvasti oma usaldusväärsusest. Seega- kõneks valmistumise protsessi üheks oluliseks osaks on ka võimalike küsimuste läbimõtlemine ja neile vastuste välja mõtlemine- pühenda ka neile aega.

Mida teha aga siis, kui sa ise pead laval olles küsimustele vastama?

Esiteks pean sind kohe julgustama, et kui sa oma avaliku esinemise oled korralikult ette valmistanud, siis ei ole sul ka põhjust seda osa eriti karta. Siinkohal siiski mõned nipid, kuidas paremini hakkama saada:

Milliseid küsimusi mulle esitada võidakse?

Esinemist ette valmistades mõtle läbi, mida kuulajad küsida võiksid ja mõtle neile vastused valmis. Tee oma sõpradele või pereliikmetele räägitavast lühiülevaade ja palu neil sinu antud ülevaate põhjal endale küsimusi esitada. Tõenäoliselt saad juba sealt hulga selliseid, mida enda jaoks läbi mõelda.

Milliseid küsimusi eelmistel kordadel esitati?

Juhul, kui sa samal teemal pead rohkem kui üks kord esinema, siis pane kirja kõik küsimused, mida eelmistel kordadel kuulajad on esitanud ja edaspidi proovi neile küsimustele juba oma esinemise käigus vastata. Nii võtad kuulajatelt nö “relvad käest” ja samas muutub ka sinu esinemine oluliselt professionaalsemaks.

Määra juba sissejuhatuses ära küsimuste esitamise kord

Mõtle enda jaoks läbi see aeg esitluses, millal sa tahad, et sulle küsimusi esitatakse. Osadele meeldib oma esinemise lõppu küsimustele-vastustele varuaega jätta kuna nad ei taha, et käigu pealt rütmi rikutaks. Teistele meeldib iga suurema teemaploki lõpus seesama ära teha- siis on värskelt meeles ja ehk ka küsimusi rohkem tulemas. Kolmandad (nt. mina) luban küsida käigu pealt, st niipea kui küsimus pähe turgatab.

Ükskõik, kuidas sa ka otsustanud ei ole, juba sissejuhatuse käigus anna kuulajatele teada, kuidas käib küsimuste esitamine. Nt. “Juhul, kui teil küsimusi tekib, andke sellest kohe käigu pealt käega märku. Ma annan teile noogutusega teada, et olen teie märguannet tähele pannud, lõpetan oma lause või mõtte ära ja siis saate küsida.”

Kui sa vastust ei tea, siis tunnista seda

Kui sulle esitatakse küsimus, millele sa ei oska vastata, siis hämamise (või kasutades üht üleval näidatud “nippi”) asemel tunnista, et sa ei tea vastust. Olgem ausad- kõiki maailma asju ei olegi ju võimalik teada, eks? Ja peale seda küsi publikult, kas on seal kedagi, kes oskab ehk küsimust kommenteerida. Päris tihti on auditooriumis keegi, kes oskab sellele esitatud küsimusele vastata.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena