fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

6 peamist viga, mida kõnet alustades tehakse

Sokrates oli üks terava keelega tegelane. Ta võttis terve avaliku esinemise olemuse kokku lühikese lausega “Hakka rääkima, et ma sind näeksin!” Kui aga saaks üheainsa euro iga korra eest, mil kõne pidaja juba alustades teeb kõik selleks, et teda ei nähtaks, siis ei peakski varsti tööl käima. Seetõttu käingi täna läbi 6 peamist viga, mida kõnet alustades tehakse.

Liikumise pealt või pöördelt alustamine

Paljud alustavad oma esinemist viimase kahe sammu või siis pöörde pealt. Sina katsu seda vältida ja ära alusta enne kui oled veendunud, et kuulajad sind üldse tähele on pannud. Mine ette, võta endale mõned sekundid ja alusta alles siis, kui kuulajad sind tähele on pannud. Kui aga alustad liikumise pealt, oled lihtsalt üks rääkiv kukal, millel veel nägu ega tegu ei ole.

Vabandamine tuhandel erineval moel

“Vabandage, täna on minu esimene kord sellel teemal rääkida ja ma olen väga närvis, nii et andke mulle andeks, kui mul midagi sassi läheb…” Blaa-blaa-blaa… Juhul, kui sa veel ei tea, siis nüüd kuuled:

1. Enamasti ei saa inimesed aru, et sa närvis oled. Ja kui ka saavad aru, siis mitte keegi ei tee sellest välja. Neil on hoopiski hea meel sinu üle, et sa sellest hoolimata esinema tulid.

2. Mõtle ise, kas sa kunagi oled sellise vabanduse eest esinejale mõttes plusspunkti andnud? Ei! Enamasti tulevad kuulajad kohale selle pärast, et sinu esinemisest mingisugust kasu saada. Sina aga ütled neile oma vabandusega alguses “Ehhhh… tõenäoliselt jauran ma teile siin närviliselt millestki, mida ma ise ka ei jaga, seega ärge ootuseid kõrgele seadke.” Kas see peaks tekitama tahtmise sind edasi kuulata?

Sinu kõne algus ei ärata tähelepanu

Alustad oma esinemist, aga omavahel sumisevad kuulajad ei pane sind tähelegi. Ja mis veel eriti hulluks asja ajab – sa ise ei tee ka midagi selleks, et olukorda muuta. Oled juba keset kibedamat minekut, kui 6-ndal minutil keegi kuulajatest sind tähele paneb ja sellest ka ülejäänutele märku annab. Pea ikka meeles, et tähelepanu äratamine on eelkõige esineja, mitte kellegi teise ülesanne.

Sissejuhatus ei tekita huvi

Selle asemel, et esimese lausena öelda “Tere, mina olen…” mõtle välja midagi, mis kohe esimestest sekunditest alates kuulajates huvi tekitab. Esita retooriline küsimus, alusta asjakohase (ja kui võimalik, siis humoorika) looga, käi välja mingi huvitav mõttetera… võimalusi on ju kümneid.

Sissejuhatuse peamine eesmärk on huvi tekitamine nii, et sind ka edasi soovitaks kuulata. Mida aga teeb tavaline esineja? Alustab nii monotoonselt ja ebahuvitavalt, et kuulajad mõtlevad pettunult “Pagan, kas see kestab veel neli tundi?”

Laialivalguv ja lohisev sissejuhatus

Ta räägib ja räägib ja räägib seal ees… Millest? Ega täpselt ei tea, aga juba sellise alguse peale kipuvad ka sinu enda mõtted uitama minema. Sissejuhatus peab olema lühike ja konkreetne ning andma vastused peamistele küsimustele, mis kuulajate peades sel hetkel on:

  1. Millist kasu mina sinu esinemisest saan?
  2. Millest sa täna räägid?
  3. Kui kaua sa esined?

Teemade pikemaks lahti seletamiseks on sul hiljem aega, nii et ära tapa oma kuulajaid kilomeetrise laialivalguva jutuvadaga.

Sissejuhatuse puudumine

Justnimelt, milleks ennast kõige eelnevaga vaevata? Pigem lähtuda mõtteterast “Mida rohkem asju sa teed, seda rohkem asju võib untsu minna” ja seega tuleb kohe teemaarenduse juurde minna. Aga nii, nagu ei saa lennukisse astuda siis, kui see juba pilvede vahel on, ei saa sa ka oma esinemist kohe teemaarendusega alustada, eks?

Mida sa sellest järeldama peaksid?

Mina olen seisukohal, et kõne algus ja sissejuhatus on üldse kõne kõige tähtsamad osad. Kohe esimestest hetkedest alates pead sa tegema kõik selleks, et kuulajates tekiks tahtmine sind kuulata ja sinuga kaasa mõelda. Kui sa selle kallal tavapärasest veidi rohkem vaeva näed ja lisaks veel ka korralikult läbi harjutad, siis näed juba järgmistel kordadel, kuidas see sulle juba esimeste minutite järel enesekindlust annab.

Lisaks vaata veel ka postitusi “15 peamist viga, mida esinejad teevad” ja “Aga millist kasu mina sellest saan?

Juhul, kui soovid oma esinemisoskusi suurendada, siis pane ennast sinna kirja minu järgmisele avaliku esinemise koolitusele. Koolituse registreerumine ja lisainfo asub siin.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena