Avaliku esinemise blogi

Täpselt aasta tagasi kirjutasin siia blogisse esimese avaliku esinemisega seotud loo. Kokku on neid aasta jooksul siin ilmunud 72. Täna aga toon välja 10 lugu, mida selle aja jooksul kõige rohkem loetud on – ehk leiad endagi jaoks midagi põnevat. Pealkirjal klikkides pääsed otse loo enda juurde.

1. Mida teha auditooriumis istuva ninatargaga?

Ta istub seal saalis ja tema ainukeseks eesmärgiks on sind häirida. Ta ise ei arva, et see tema eesmärgiks on, aga sina ja ülejäänud kuulajad saavad sellest sedaviisi aru. Ta ei kuula sinu sõnumi tervikut vaid keskendub üksikutele osadele. Ta segab sinu esinemist lausetega stiilis “See, mis te räägite on ju tore ja südantliigutav, aga mina arvan, et….”. Sa küsid, kes see kuulaja on? Saa tuttavaks, tegu on ninatargaga.

2. Diplomitöö kaitsmine – kuidas seda edukalt teha? (video)

Diplomitöö kaitsmine tekitab väga paljudes inimestes tavapärasest suuremat esinemishirmu. See kvalifitseerub ilmselt esinemishirmu põhjustajana valdkonda “Esinemise tähtsusest tulenev hirm”. Selles postituses olevas videos räägin, mida teha selleks, et diplomitöö edukalt ära kaitsta.

3. Õuduslugu nr.1 “Medal mu rinnal”

Lugu sellest, kuidas esineja otsustas enne kõne pidamist väikese hot-dogi võtta… Ja sellest, mis edasi sai.

4. Kas teadsid, et Pärnus lumi pakib?

Jah, ega igalpool Eestis lumi ei paki. Ainult Pärnu maakonnas ja väikeses osas Viljandi maakonnast. Ülejäänud Eesti inimesed kergitavad segaduses olles ainult kulmu, kui neile öelda “sa vaata aga- lumi pakib täna”. Mis on sellel esinemisega pistmist? Loe postitusest.

5. Elu võimalikkusest peale PowerPointiga tapmist

Sarnaselt grafoprojektorile on ka PowerPoint masin, mis osavates kätes teeb kõik selleks, et kuulajaid ära tappa. Mõned esinejad teevad seda tahtmatult või oskamatusest, teised aga ükskõiksusest oma publiku vastu. Lugu viitab humoorikale videoklipile, mis selle kõik kokku võtab.

6. Veenmiskõne on nagu esimene kohting

Veenmiskõne eesmärk ei ole olla erapooletu. Vastupidi- sinu eesmärk on oma veenmiskõnet pidades panna kuulajaid tegema seda, mida sina tahad, et nad teeksid. See lugu meenutab, kuidas me esimesel kohtingul tavaliselt “müügitööd” teeme.

7. Tähelepanu äratamine on esineja mure

Esinemine algab sellega, et kuulajad peavad sind märkama. Kuivõrd tähelepanu äratamine on esineja mure, mitte kellegi teise oma, siis täna räägin ühe loo näitel, mida sa selleks teha võiksid.

8. Küsimustele vastamine või nende vältimine

Esineja on keset kibedamat minekut kui ühel hetkel jõuab siiski kätte see aeg, et kuulajad hakkavad talle küsimusi esitama. Küsimuste-vastuste voor on samas aga selline koht, mida üsna paljud kardavad.

9. Esineja seisukohalt – Grafoprojektor on saatanast

Enne veel, kui laiadesse esinejate puhul massidesse jõudis stiil “Tapan teid PowerPointiga”, oli nö “turuliidriks” grafoprojektor. Neile teadmiseks, kellele see sõna esiotsa midagi ei ütle- tegu on masinaga, mille abil esinejad suurtes kogustes kilesid oma loengutes seina peale manavad.

10. Aga millist kasu mina sellest saan?

Olgem ausad, keegi meist ju ei soovi istuda neli tundi koolitusel ja tulla sealt tagasi mõttega “Ähh… mõttetu koolitus, ma ei saanud mitte mingisugust tolku sellest!” Kõigi meie peades tiksub saalis istudes mõte “Aga millist kasu mina sinu esinemisest saan?”

Vaata ka neid postitusi

suhtlustõkked

Suhtlemistõkked ehk miks kuulajad sind ei kuula

Tõenäoliselt on igaüks meist olnud kuulajana olukorras, kus jääb mulje nagu oleks samas ruumis parasjagu kaks paralleelset maailma – kuulajate oma ja see, kus asub esineja. Kõik, mida esineja teeb ja räägib, jookseb mingil põhjusel…
Loe edasi »
Tähelepanu keskpunktis olemine - avaliku esinemise koolitus

“Appi! Nad ju vaatavad mind”

Oled sa mõnikord mõelnud, mis on avaliku esinemise juures see asi, mida sa kõige rohkem pelgad? Tavaliselt, kui ma kellegi käest küsin, kas ta esinemist kardab, öeldakse ikka “jah”. Kui küsin edasi, mis on see,…
Loe edasi »