fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

10 asja, mida kõnet testides tegema peaksid

Tavaline inimene on oma olemuselt nii laisk kui tal olla lastakse. See on ka peamine põhjus, miks enamik esinejaid valmistab end esinemiseks ette meetodil “tegin viimasel hetkel slaidid valmis ja nüüd ootan esinemist.” See aga ei pruugi just maailma parim moodus olla.

Tänases postituses toongi välja peamised moodused, kuidas esinemiseks harjutamine efektiivsemaks teha.

Hea ettevalmistusega kõrvaldad oma teelt hulga probleeme

Hea ettevalmistus on sinu tulevase hea kõne alus. Korraliku ettevalmistusega kõrvaldad oma teelt hulga probleeme ja esinemiseks harjutamine on üks moodus, kuidas oma esinemist veel paremaks teha.

Olen kirjutanud sellest, kuidas oma avaliku esinemise oskusi parandada ja sealjuures peatusin sellel, et pead oma kuulajate tausta kohta infot koguma.

See tähendab seda, et leiad vastused peamistele kuulajaid puudutavatele küsimustele:

  • Miks nad sind kuulama tulevad?
  • Kui palju nad sinu räägitavast teemast teavad?
  • Kas nad on samal teemal kedagi teist esinemas kuulnud?
  • Milline on see peamine kasutegur, mida nad sinu esinemisest saada loodavad?
  • Mis toimub enne sinu esinemist?
  • Mis toimub peale sinu esinemist?
  • Kui vanad sinu kuulajad on?
  • Kas kuulajate hulgas on ninatarku?

Need on ainult mõned küsimused, mida sa oma kuulajate kohta enne esinemist välja võiksid uurida. Sinu esi

Lisaks sellele, et oled oma auditooriumi analüüsinud, kõne kava valmis teinud ja mõelnud läbi kõik ettevalmistusega seonduva, tuleks nüüd oma esinemine ka kodus läbi harjutada. Seda eriti just lühemat sorti esinemiste korral.

Pikemate esinemiste korral tasuks kindlasti läbi harjutada kõne sissejuhatus, kokkuvõte ja need esinemise kohad, kus sa ennast kõige ebakindlamalt tunned.

Esinemise harjutamise juures on oluline välja tuua kümme peamist asja, mida silmas pidades suurendad oma kõne efektiivsust kordades.

1. Esialgu esine tühjas ruumis. Kui võimalik, siis selles, kus toimub esinemine

Tühjas ruumis esinemise korral ei ole sul painavat muret, et mida üks või teine inimene sellest arvab. Kui saad selles ruumis projektorit kasutada ja slaide seinale näidata, on veel parem. Kujuta ette, et seal kusagil on ka kuulajad ja seega harjuta nendega silmside hoidmist. Selleks võid ruumis olevatele toolidele asetada nt mõned suvalised inimeste pildid.

Kui saad mahti harjutada ruumis, kus tegelik esinemine toimub, siis saad ka parema pildi selle kohta, kuidas ruumi enda heaks ära kasutada. Sellisel juhul näed juba ka ära mõned tekkida võivad probleemid (toolide ja/või laudade asetus, tehnikaga seotud küsimused jms). Kui on võimalik, siis sea juba eelnevalt esinemisruum omaenda käe ja jala järgi valmis ja tekita endale mõnusat liikumisruumi.

2. Ka esinemiseks harjutades esine ainult püsti seistes

Isegi kui sa oma kodus arvuti ees oled, siis esine ainult püsti seistes. Sedaviisi harjud olukorraga, kus sa ei saa oma “värisevaid kehaosi” kuulajate eest peita. Lisaks saad juba harjutada seda, mida sa oma kätega peale hakkad. Ja mis kõige tähtsam – püsti esinedes mõjud sa kordades paremini kui laua taga istudes.

Samuti harjuta ruumis liikumist. Pane tähele, et sinu liikumise tempo peaks olema aeglane ja rahulik, sest sellisel juhul jätad sa endast enesekindlama mulje kui ruumis ringi tormates. Juhul kui plaanid slaide näidata, siis leia endale hea ja mugav koht ekraani lähedusse nii, et sa näed hästi oma arvutis olevaid märkeid, aga samal ei ole ekraanil ees (või ekraanist liialt kaugel).

3. Harjuta slaidide kasutamist ja nende sisu selgitamist

Ettevalmistatud kõne tähendab muuhulgas ka seda, et sa tunned tehnikat, mida kasutada plaanid. Seega harjuta juba kodus läbi see, mida sa näitad ja mida sealjuures juurde räägid. Kui avastad end tuimal ilmel slaididelt maha lugemast, siis katkesta koheselt oma tegevus ja mõtle, kuidas paremini saaks.

Kõik me teame, et “Tapan-teid-PowerPointiga” esitlus on tüütu. Seetõttu pea alati meeles, et peaesineja oled sina, mitte slaidid seinal.

Esinemiseks harjutades ära mõtle “Ahaa, siin selle slaidi juures räägin ma sellest ja tollest…” vaid juba räägigi nii nagu oled planeerinud. Ja vaata, kuidas välja tuleb. Tõenäoliselt ei pruugigi see väga lihtne olla, aga juba sel ajal harju esinema nii, et hoiad silmsidet kuulajate, mitte ekraaniga.

4. Märkmete kasutamine tee sujuvaks

Väga paljud arvavad, et märkmete kasutamises on midagi halba. Kaugeltki mitte – need on sinu abivahendid ja mitte kedagi ei häiri kui nad sul käes on. Sinu asi on nende kasutamine endale selgeks saada nii, et ise nende abil auku ei kuku. Seepärast toongi siinkohal välja peamised vead, mida märkmeid kasutades tehakse:

  • Märkmed on liiga üldsõnalised või mitte midagi ütlevad. See tähendab, et märkmetele vaadates oled ka ise segaduses ja küsid endalt “Mida ma küll selle lause all mõtlesin?”
  • Liiga palju tihedalt kokku kirjutatud teksti. See tekitab olukorra, kus järje üles leidmine pika teksti seest on raske, mistõttu tekivad sinu jutu sisse pikad pausid või häälitsused “eee…”, “mmmm….” Jne.
  • Ära esinemise ajal oma märkmetega mängima hakka. Hoia nad kindlalt oma käes või laua peal, sest niipea kui sa nendega pidevalt toimetama hakkad, panevad kuulajad seda tähele ja tõlgendavad seda ebakindlust väljendava märgina.
  • Räägitakse oma märkmetele, loetakse maha ja ei hoita auditooriumiga kontakti. Kuulajad tahavad, et nendega silmsidet hoitaks ja nad ei taha, et sa oma pabereid (või slaide näidates ekraani) vahiks.
  • Ei ole mõtet vabandada või pauside ajal omaette pomiseda. See, et sa märkmeid kasutad on täiesti loomulik. Samuti on loomulik, et aegajalt võib järg käest ära kaduda. Seepärast ära hakka nende kummagi asja pärast vabandama. Niipea, kui sa järje käest kadudes vabandama hakkad, mõtlevad kuulajad kohe “Ahhaaa, mingi jama on!”

5. Jälgi oma kehakeelt ja mõtle, kuidas seda efektiivselt kasutada

Paljude jaoks on suur mure “mida oma kätega peale hakata?” Nii nad siis teevadki nende kätega kõike sellist, mis kuulajatele ilmselgelt silma torkab: sügavad, keerutavad sõrmi, panevad käed rinnale risti jne. Ühesõnaga: teevad kõike muud peale selle, mida tegelikult võiks teha- žestikuleerida.

Seetõttu- esinemiseks harjutamise ajal kasuta ka oma käsi ning kehakeelt. Seda tehes pea meeles järgmist:

  • Tekita olukordi käte kasutamiseks: kirjelda kui suur või väike mingi asi on. Räägi, mitmendast punktist sa parasjagu räägid (esiteks…, teiseks…, kolmandaks…)
  • Kasuta erinevaid liigutusi, vastasel korral paistad välja nagu robot. Samuti alandab etteaimatavus publiku tähelepanu.
  • Pane käed aplausi asendisse – see on puhkeasend pausi ajal. Rääkima hakates lähevad käed iseenesest lahku- mõnikord laialt, mõnikord veidi. Suuremas ruumis saad teha avaramaid, väiksemas ruumis väiksema amplituudiga žeste.
  • Tee julgeid žeste – need sisaldavad kindlust ja autoriteeti. Kui on vaja viha väljendada, siis viibuta rusikat; kui süüdistada- osuta sõrmega jne.
  • Ära õpi omi liigutusi pähe. Mõtle, mis liigutusi sa jutu sees kasutad, kuid ära õpi neid pähe- publik saab sellest aru ja see näeb naeruväärne välja.

6. Pane kaamera tööle ja salvesta oma esinemist

Kiireim viis oma kehakeele parandamiseks on see, et filmid oma esinemist ja vaatad seda hiljem suurelt ekraanilt. Tänapäeval on nutitelefonide abil enda filmimine ja hilisem vaatamine ka väga lihtsaks tehtud, mistõttu soovitan soojalt oma esinemist juba kodus salvestada. Kaamera paljastab liigutusi, mida me teeme enesele teadvustamata.

Esimest versiooni vaata ilma helita

Kui oled esimese salvestusega valmis saanud, siis vaata seda ilma helita. Sealjuures jälgi kindlasti oma näoilmet, keha asendit ja käte liigutusi. Ennast vaadates saad üsna pea aru, mida teisiti tegema peaks. Kaasa vaatamisse ka mõni sõber või pereliige ning lase tal endale tagasisidet anda.

Ja kui oled lõpetanud, siis korda tegevust ning vaata ka vaata see üle. Ma luban sulle, et esimestel kordadel saab enda vaatamine tõenäoliselt üsna valus olema, aga mida rohkem sa seda teed, seda tõenäolisem on see, et ühel hetkel vaatad sa end sealt ekraanilt ja mõtled „Polegi nii hull!“

Mida see enese filmimine ja analüüsimine aga annab, on parim tagasiside selle kohta, mida sa ise tähele ei oska panna.

7. Kui esinemisel on ajapiirang, siis pane harjutamise ajal kell käima

Mõnikord on sulle antud ajaline piirang (nt lõputöö kaitsekõne), millest üle minek on suur patt. Sellega kulutad ära teistele esinejatele antud aja või siis muudad muidu ajakavaga seotud tegevusi. Seetõttu pead silmas pidama lihtsat reeglit: kui sa lõpetad oma esinemise veidi varem, saad alati suure plussi. Kui aga ületad endale antud aega, siis medalit sa selle eest ei saa.

Kui sul on tegu lühikese kõnega, siis kindlasti pane harjutamise ajal kell käima ja vaata, kui kaua sul ühe või teise teema läbimiseks aega kulub. Samuti vaata, milline on terve esinemise aeg kokku. Kui näed, et kipud ette antud aega ületama, siis pead seda tuunima.

Näide: sulle antud esinemise aeg on 15 minutit ja harjutamise ajal tabad sa lõpuks 14min 30 sekundit märki. Seejärel proovi veel paar korda ja tee sealjuures täpselt nii nagu sa märki tabades tegid. Kui kõikidel kordadel mahud kenasti ajaraamidesse, siis esinema minnes ära enam mitte midagi muuda.

Vastasel korral võib juhtuda nii, et kui sa oma jutule midagi lisad, siis oled jälle ajahädas. Kui aga midagi välja jätad, siis võib sinu esinemine planeeritust märgatavalt lühemaks jääda. Seega, lühike ettevalmistatud kõne peab ka korralikult ette nähtud aega tabama.

8. Kui oled mõned korrad juba omaette harjutanud, siis esine oma sõbrale

Või pereliikmele. Ühesõnaga – see peab olema inimene, keda sa raudkindlalt usaldad. Lase tal oma esinemist ilma katkestamata vaadata ja märkmeid teha. Pärast annab sulle tagasisidet selle kohta, kuidas läks. Asjad, mis kehvasti on, saad koheselt ära muuta.

9. Mõtle tekkida võivatele küsimustele vastused juba eelnevalt välja

“Ärge laskuge vaidlustesse, aga kui teid on ummikusse aetud, esitage asjassepuutumatu küsimus ja nõjatuge rahuloleva muigega tooli seljatoele. Sel ajal kuni teie partner püüab mõista milles on asi, vahetage kiiresti jututeemat” Murphy seadus

Esinemiseks harjutamise ajal mõtle läbi, mida kuulajad küsida võiksid ja mõtle neile vastused valmis. Ilmselt tahad sa nüüd küsida “Aga kuidas ma tean, mida nad küsivad?

Seda, milliseid küsimusi võiksid kuulajad sulle esitada, saad testida oma sõprade või pereliikmete peal. Nimelt: tee neile oma kõne sisu kohta lühiülevaade ja nüüd palu sinu antud ülevaate põhjal endale küsimusi esitada. Tõenäoliselt saad juba sealt hulga selliseid, mida enda jaoks läbi mõelda.

Juhul, kui sa samal teemal pead rohkem kui üks kord esinema, siis pane kirja kõik küsimused, mida eelmistel kordadel kuulajad on esitanud ja edaspidi proovi neile küsimustele juba oma esinemise käigus vastata. Nii võtad kuulajatelt nö “relvad käest” ja samas muutub ka sinu esinemine oluliselt professionaalsemaks.

10. Korda. Korda veelkord. Ja siis veelkord.

“Mitte ükski hea esinemine ei ole hea seda kirjutades vaid seda korduvalt ümber kirjutades” on keegi nupumees öelnud. Nii et ära piirdu ainult ühe harjutuskorraga – tee seda niipalju kui võimalik. Nii palju, et sa juba ka ise sellest kergelt tüdid.

Miks see kerge tüdimus hea on? Sest see toimib stressi vastandina -tahad sa ju rääkida rahulikult ja enesekindlalt. Jah, mitte tüdimust väljendades vaid “ma olen seda kümme korda teinud ja ma tean, mida ma räägin” moel.

Kokkuvõte: ettevalmistatud kõne = korralik ettevalmistus ja esinemiseks hajutamine

Esinemiseks harjutamine nõuab omajagu aega ja püsivust. See võib tunduda tüütu ja vastik, aga kui sa soovid oma kuulajatele head emotsiooni pakkuda, siis korralikult ettevalmistatud kõne on see, mis seda teha võimaldab. Mida kasinam on sinu ettevalmistus ja mida vähem sa vaeva näed, seda suurem on tõenäosus, et sa räägid midagi, mis kellelegi korda ei lähe ja moel, mis paneb meid sind juba sinu esinemise ajal unustama.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena